Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Březen 2011

nepřátelé medika

30. března 2011 v 10:46 | jenom medik |  já a studium
včerejšek byl špatný den... hodně špatný den
celý den sem se díval na dokumenty... o Černobylu, o konci světa, který nebude a pak si projížděl diskuse na novinkách.cz a bavil sem se nad tím, co někteří lidi dokážou ze sebe vyplodit

něco je špatně... jo neučil sem se
internet je jedna obrovská mrcha která žere čas a čas je kritický faktor v životě medika

takže jsem si zase jednou řekl že sem flákač a šel sem spát ve dvanáct s tím, že se budu učit od sedmi od rána a žádný internet.
Ve dvě ráno přišel můj super soused ožralý s ještě ožralejším kamarádem. Dobráá budu předstírat že nic. Ale pak začali hýkat na lesy a vydávat všemožné jiné skřeky. Tak sem se ozval, ale měli ze mě jen srandu... Totální póvl, špína a ještě k tomu fašisti.
Říkal jsem, že sem chtěl brzo vstávat... a proto sem sebou mrskal v posteli do půl desátě, přirozeně

Protože jsem celý včerejšek s prominutím pro**al, tak dneska samozřejmě sedím na netu a píšu tohle povzbuzen tím, že se v mojí anketě objevily první hlasy... že by někdo někdy četl co sem tu napsal?
jdu si udělat jídlo a papá do knihovny...
tam se snad donutím učit... třeba tam na mě budou ty knihy vyzařovat moudrost a chtíč po vědění a třeba tam nikdo nebude pouštět pořád dokola Rytmusovu novou "písničku", kterou si tak zamiloval můj soused...
ale stejně... znáte ten pocit, že toho máte tolik, že ani nevíte odkud začít, takže ani nezačnete...
s tím budu dneska bojovat

takže, co se studijních záležitostí týče jsou hlavní nepřátelé medika:
1. kamarádi
2. internet
3. televize
4. přemýšlení
5. den který ma jen 24 hodin

třikrát zdar hlavovým nervům a panu Čihákovi

kolik to stojí?

8. března 2011 v 18:03 | jenom medik |  zájemci o studium
Jaký si to uděláš, takový to máš.
Záleží na tom, jestli raději utrácíš nebo šetříš apod., ale vcelku by to mohlo vyjít nějak takhle:

1) knihy: Čiháka budeš muset koupit bezpodmínečně*). Budeš ho potřebovat během celého studia. Odkoupit od starších se ti ho nepodaří :-). Všecky tři díly tě vyjdou zhruba na 4 000,- (záleží jestli chytneš nějakou slevu); ostatní učebnice se dají většinou půjčit v knihovně nebo stáhnout na internetu a vytisknout (já to takhle udělal a je to fajn). Skipta jsou levná a jedno stojí většinou do 200,-.

*) k Čihákovi existuje alternativa - Petrovický. Jsou to taky tři učebnice a dost levnější. Když k nim dokoupíš atlas - např. Feneisův obrazový slovník anatomie, tak je to hodně kvalitní sestavička, která se Čihákovi minimálně vyrovná. Já jsem Čiháky prodal a koupil Petrovického ;-). Obojí má něco do sebe... záleží jak se rozhodnete.

2) bydlení: Když ti nevadí mít malý pokoj se třema lidma, tak tě kolej vyjde zhruba na 2400,- měsíčně. Z pohledu učení je jedno jestli jsi na koleji nebo na privátě. Všechno je o lidech a o domluvě. Strach z kolejí mít rozhodně nemusíš, ale vždycky je přece jenom jistější být domluvený s kamarádama na bytě (nebo se podívat na internetu po volných pokojích/ lůžkách, kde už na bytě medici jsou). Být sám na pokoji je taky alternativa a na učení je to ideál, ale vyjde tě to asi na 3000,- měsíčně, pokud chytneš dobrou nabídku.

3) jídlo: oběd v menze zblazne kolem 30 korun, což je super. Pak záleží na tom, jaký si jedlík. Já si pro večeře kupuju velké krabice rýže a nudlí, dělám si k tomu zeleninu nebo si dělám vaječinu a tak mě večeře vyjde cca na 20 - 30,-, což je taky paráda. No a na snídani rohlíky, salámek a 20,- je pryč ;). Dejme tomu 400 na týden, když se krotím, ale ruku na srdce - jakmile přijde mlsná a obežranost, tak to skáče nahoru =D. Počíteje 500,- na týden, jestli si rádi takzvaně přijíte :-).

4) doprava: záleží jak daleko bydlíte, ale v průměru se vlezete na 200,- za cestu do školy i v pátek ze školy. Šalinkartu neboli měsíčník pořídíte cca za 400,- na tři měsíce, takže žádná hrůza.

5) jiné: počítejte s koupí pláště (cca 200), rukavic (100 za 100), skalpele (100), nůžek (100) a pinzety (100).

6) studentský život!!! (hospody, koncerty) je finančně náročný a záleží, jak se budete krotit. Taky počítejte částky za sport - např. bazén a podobně

sečteno, podtrženo:

5 000 až 6 000,- když budete nebudete moc nároční ani příliš skromní (a nepočítaje nárazové výdaje), ale snadno se to vyšplhá!
pokud jste jedlíci, pařmeni, kuřáci nebo co já vím, tak si už shánějte brigádu... teda na léto. Přes školu na ni čas nebude :-)

nový týden

6. března 2011 v 22:43 | jenom medik |  já a studium
je půl jedenácté v neděli a začíná klasický týden
do histologie se neučím, není čas... biologie to samé... anatomie jako vždy v hajzlu ...jenže k anatomii přibyla i statistika... no co dodat... wuaa

čučím do skript a snažím se pochopit k čemu mi bude chí-kvadrát test... a přemýšlím o tom, že sem si teď místo blbin mohl alespoň číst anatomii

začíná prostě nový týden, nová kupa učení a víkend byl zase tak krátký! čtyři stěny, sám samotinký, jen chladné stránky skripta mi dělají společnost. Vybarvuju si je alespoň barvičkama. Na gymplu jsem nechápal používání barviček. Teď to jsou jediné barvy v šedém světě, teda pardon, v černo-bílém světě plném písmenek, slov, odstavců, stránek... do paměti se mi vrývají slova, ne však už jejich význam. Klasika. Vygumovaný mozek gumuje moji snahu. Nezbývá než bojovat. Můj zelený zvýrazňovač vs Testování hypotéz o průměru.

Dobrou noc, paní Noc... uvidíme se za pár hodin

jaké to je

4. března 2011 v 14:30 | jenom medik |  já a studium
Nejvíc sem se sám sebe vždycky ptal, jaké to bude....

Je to...(neumím se vyjádřit, tak použiju Nezvala - vřele doporučuji si přečíst Edisona):

NĚCO KRÁSNÉHO CO DRTÍ

A drtí vás to opravdu hodně.
Já nejsem žádný chytrolín, ani se neučím bleskově rychle (takových jako já je tam většina... nemusíte mít strach, že tam chodí jen supra-ultra-bedny). To znamená, že tomu musím, stejně jako ostatní věnovat spoustu času. Když sem otevřel první týden Čiháka (anatomii), tak to bylo s nadšenými světýlky v očích... po týdnu jsem tu učebnici nenáviděl. A zároveň miloval. Myslel sem, že toho je strašně hodně a učil se pořád (pořád = nesoustředil sem se na to, čuměl co pět minut z okna). Taky že toho bylo hodně. Nestíhal sem se učit nic jiného než anatomii. Jenže hahá... jakmile přijde zkouškové, tak se začnete bušit do hlavy, protože se toho na vás sesype o hodně víc!!! A to je opravdu něco, když vám je i přes semestr z toho učení do breku (a to doslova)!!! Kdo to nezažije, nepochopí.
To by bylo k učení, kolem kterého se váš život bude motat už napořád. Další věc jsou koníčky. Nesmíte se vzdát všeho!!! Nikdy!!! Nebo se z toho zcvoknete...ale něco je potřeba obětovat... já obětoval něco, co sem měl fakt rád. A je pravda, že poznáte, co pro vás něco znamenalo až jak to zkončí.

Další věc je, že byste neměli zapomínat na pohyb. Protože se budete pořád učit, což znamená dřepět na zadku, tak je potřeba jít si párkrát do týdne buďto zaběhat, zaplavat nebo něco, cokoli. To taky poznáte (já to poznal, jakmile mi začalo růst bříško).

Další věc, která vás bude hnát hlavou proti zdi je pohled na ostatní "studenty". Nikdo se nemusí učit. A už vůbec se nemusí učit jako vy. Ve dvě odpoledne příjdete ze školy, mrknete na seriál, najíte se a jdete se učit. A třeba i do dvanácti, do jedné. To je realita (pokud jste normální člověk a nemáte mozek poloboha, ale na jiné věci si taky přes ten týden čas najdete, ne že ne). Ve tři, ve čtyři se začnou trousit ostatní študáci z hospod. Ale nejde jen o to... Vy vynakládáte takové úsili a steně se najde nějaký kantor, co vás totálně zdeptá nebo poníží (nějaký prudič se najde vždycky všude :-)), oni udělají za týden jednu prezentaci, přečtou si článek v učebnici a dobrý. A jsou spokojení! Teda dokud nepřijde zkouškové, to se pak na jednu zkoušku musí učit třeba i dva dny, chuděrky (na anatomii se učí v průměru tak dva týdny v kuse). Vy budete neustále ve stresu... A proto je důležité ho umět zvládat a házet určité věci za hlavu, jinak to nejde. Je na vás obrovský tlak a je jen na vás, jestli využijete jeho vlastní sílu a položíte ho na lopatky. Mi se to chvílemi nedaří. A v těch chvílích je mi opravdu mizerně. Ale na pivo si najdu čas vždycky ;).
Další stresový faktor je rodina. Paradoxně. Babička už vás má za doktora, a víte jak je to s babičkama. Najednou vás má za doktora celá vesnice. A taky rodiče do vás vkládají nemalé finanční prostředky spojené se studiem (takže pokud nejste pokrytci, tak jste jim za to sakra vděční... já jsem moc, rodiče ani neví jak... jenom jim to nikdy neřeknu, protože nevím jak... ) To máme další tlak. Tlak, tlak, tlak... učení, rodina a nejhorší - vaše úvahy o tom, jaké by to bylo kdyby ste se při podávání přihlášek rozhodli jinak.

Když už se dáte na medinu, tak není čas se litovat. Vybrali jste si. Budete se muset porvat o své místo na světě. A budete z toho mít sakra rány.

Jakmile si projdete toto všechno, je z vás medik.

A věřte mi, že to je nádherné. Nejlepší věc na světě.

chceš být medik?

4. března 2011 v 10:31 | jenom medik |  zájemci o studium
1) musí tě bavit biologie (učit se nad rámec SŠ: genetika, buňka, člověk), chemie (obecná a organika) a zčásti i fyzika (mít přehled a umět si něco málo odvodit, na medicíně je potřeba i sem tam myslet a ne jen se něco učit nazpaměť)... tyhle předměty na střední fakt nezanedbávej! Ať si na SŠ sice může připadat, že toho máš hodně, tak věř že nemáš a když si z ní odneseš solidní základy, tak to na medicíně potom náležitě zužitkuješ!!! Na střední se nemusíš zatěžovat latinou, opravdu to není nutné. Raději dávej něco navíc do již zmíněných předmětů. Hlavně v chemii a fyzice se snaž chápat jak to funguje a pochopit principy.

2) musíš mít silnou motivaci (já si spíš neuměl představit, co jiného bych tak dělal, všecky ostatní obory byly nicneříkající)... musíš se připravit na to, že kvůli studiu budeš muset něco obětovat, jen se nevzdávej všeho nebo ti rupne v bedně jak se říká - je třeba mít koníčky!!!

3) nedej na to, co ti říkají ostatní. Sám musíš vědět, co ti za to stojí. Mi taťa říkal, ať na medinu nechodím. Ale já bych si to vyčítal do konce života, kdybych to aspoň nezkusil :-) Myslel to se mnou dobře, medina je fakt dřina, ale sakra já prostě ten bílý plášť chcu :D

4) připrav se na velikou zátěž. Ne každý ji psychicky vydží. Problém je totiž v tom, že než jdou lidi na medinu, tak jsou většinou v daném kolektivu nejlepší a tady jsou průměr, chvost nebo vypadnou...

5) je to doopravdy těžká škola, tak alespoň částečně počítej s tím, že by to nemuselo vyjít. A i kdyby to nevyšlo, tak nezoufej, není to žádná hanba, protože to, co tady budete muset naučit by jiní za tu dobu ani nepřečetli ;-)

6) je to úplně super !!! jestli o tom uvažuješ, tak to alespoň zkus :-) stojí to za to