Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Květen 2011

Olomoucký 1/2 maraton

31. května 2011 v 10:35 | jenom medik |  já a studium
Olomoucký 1/2 maraton začíná pro většinu běžců 18. června. Mi začíná dneska, konkrétně po tom, co se nasnídám.

Mám nůž na krku. Čeká mě kolem 200 stránek urogenitálu v Čihákovi, svaly zad, hrudníku a břicha, cévní zásobení trupu a hlavy, hlavové nervy a snad taky autonomní nervový systém.

A pokud možno, tak to být schopen poznat (aspoň to málo co jde) na pitevně u těla

Dokud to neprojdu nejdu spát. Mám na to 25 h.... za 25 h nastupuju na popitevku.

Jedna z největších výzev, co jsem na škole. Držte palce, lidé dobří, protože....

...jestli to vyjde, tak se můžu začít učit biologii :D:D


edit: zkoušku sem nakonec dal

jak se učit?

30. května 2011 v 23:28 | jenom medik
nikdy nekončící otázka
na kterou není odpověď.

Hlavně se učte pravidelně a od začátku roku!
Můžete různě experimentovat s tím, jak se učíte, kdy se učíte, za jakých podmínek se učíte a časem příjdete na to, jak vám to jde nejlíp.
Přes semestr to nepřehánějte s kávou a s nějakýma energeťákama už vůbec ne, bo vám praskne srdce :-P
Běžte si raději zaběhat nebo zaplavat, mozek si odpočine.
Trošku spánku navíc vám ten mozek taky oživí víc než všechen kofein a taurin světa ;-)

Když už přijde zkouškové, tak místo kávy, která dráždí žaludek, nebo místo energeťáků za šílené prachy, vám doporučuju ZELENÝ ČAJ.

Účinkuje delší dobu, je to zdravější (polyhydroxy-něco jsou antioxydanty a v zeleném čaji jich je spousta) a když si dáte dva sáčky najednou, tak vám oči budou zářit jako světluška :-)

Já se většinou učím tak, že si to dvakrát přečtu (podle rozsahu) tak, abych porozumněl všem souvislostem. Až potom u mě přijde na řadu učení se nazpaměť. Pak si to zopakuju třeba druhý den. A pak za týden... v ideálním případě žejo :D
Většinou se snažím si to přečíst už na dané cviko, kde se látka probírá, abych tomu rozumněl. Ted den po cviku se to pak učím nazpaměť a na další týden si to zopakuju, protože se z toho zpravidla zkouší :-)

učit se, učit se, učit se!!

a na dobré spaní pivko

1. rok - histologie

30. května 2011 v 23:19 | jenom medik |  zkoušky
U nás se v histologii píšou jenom testy na počítači.

Během roku se píšou rámcové testy vždycky na dvě témata (např. vazivo + kost). V těchto testech je polovina otázek teoretická a polovina poznávačka. Na tyhlety zkoušky doporučuju kombinovat skripta i s Jungveirou. Hlavně u toho učení přemýšlejte, protože některé otázky jsou položené tak, jak ste to neslyšely nebo jsou v nich výrazy, které jste nečetli ani ve skriptech ani v učebnici. Když budete mít ale přehled, tak to zvládnete. Podmínkou je 70%.

Když nějaký test nezvládnete, tak se opravuje ke konci semestru - což nedoporučuju vzhledem k zátěži, jaká ke konci semestru je!

Na konci prváku se pak píše zápočtový test, ve kterém jsou JENOM OBRÁZKY. Tenhle test se dá taky opakovat, ale zase bych doporučil se pořádně naučit hned na první pokus. Projet si ty obrázky alespoň dvakrát. Potom by to neměl být problém.

1. rok - první pomoc

30. května 2011 v 23:13 | jenom medik |  zkoušky
Odprvnípomocováno

PP patři určitě k těm příjemnějším zkouškám. Vlastně to není zkouška, ale kolokvium, což je v podstatě takový rozhovor. V Olomouci učí první pomoc MUDr. Sedlák. Příjemný chlap se spoustou zkušeností, který nemá potřebu si něco dokazovat na vystrašených medicích. Vytáhnete si jednu otázku a o té mluvíte cca 2 minuty, podle jejího rozsahu. Když se panu doktorovi něco nebude zdát, tak se vás zeptá nebo rovnou opraví, doplní.

Existujou vypracované otázky, ale tam není všechno, co by chtěl pan doktor slyšet. Nicméně si je pečlivě projděte a doplňte to prezentacemi, popř. jinými zdroji, kterých nám bylo doporučeno požehnaně.

Na tuhle zkoušku vám bude stačit jeden den, dva dny učení.

1. rok - latina

29. května 2011 v 0:10 | jenom medik |  zkoušky
Latina je velice příjemný předmět v té šedi teoretických a pro většinu lidí nezáživných oborů.
V Olomouci latinu vyučuje velice sympatická, energická, tuším že slečna, Nováčková, která dokáže všechny ty deklinace krásně vysvětlit a rozhodně vás nemá zájem u zkoušky potopit.
Zkouškový test je nastaven mírně, i když se v něm vyskytují spíše všechny výjimky než pravidla, a ústní zkoušení je milý pohovor, který, pokud umíte, bude velice příjemný a pokud neumíte, tak útrpný. Ne proto, že by vás od zkoušky vyhodila, ale proto, že se stydíte za to, že jste se něco nedoučili a že ona do toho dala tolik svého úsilí.

Latinu doporučuju pilně studovat hlavně proto, že vám pomůže v anatomii, kde je to bez znalosti deklinací bohapusté šrocení se nazpaměť nějakých přiblblých slov, která nedávají žádný smysl.

Další doporučení je, aby ste si ji dali na zimní semestr z výše uvedených důvodů.

1. rok - chemie

29. května 2011 v 0:04 | jenom medik |  zkoušky
Chemie
je u nás v Olomouci předmět, na kterém se nejvíc vyhazuje!!!
Aby vás vůbec připustili k testu, tak musíte buďto mít 6 z 8 bodů za chemické výpočty, které se píšou na seminářích během roku a nebo musíte psát zápočtový test na to samé. Ale to zvládli, co já vím, všichni.
Samotný test má na začátku 8 testových otázek kde si vybíráte odpovědi, pak jsou tři rozepisovačky, pak tam jsou čtyři příklady na chemické výpočty a doplňovačky chemických reakcí a na závěr chemické vzorce, kde je máte buď poznat, nebo nakreslit. Ukázkový test je ke stažení na stránkách ústavu ;-)

Doporučuju se učit ze skript i z přednášek. U nás bylo dost dobrodruhů, co tvrdili že přednášky stačí, ale těm bych nevěřil ;-)
Na chemii vypadlo dost mojich kamarádů. Štěstí je, že budete vědět, jestli jste to udělali nebo je ještě před uzávěrkami přihlášek, takže si v případě neúspěchu můžete podat přihlášku jinam, popřípadě znovu na medinu (což je běžněji volená varianta).
--> což vřele doporučuju i když tu chemii uděláte, poněvadž buď vás to může přestat bavit nebo zjistíte že zkoušky v letním můžou s velkou pravděpodobností dopadnout blbě :-)

Já si přihlášku nepodal, tak mám tak trochu nůž na krku. Tak uvidíme

1. rok - před a popitevka

28. května 2011 v 21:39 | jenom medik |  zkoušky
Předpitevka
je pohodová, zkoušející se vás ptá pouze na vaše regio (oblast těla, kterou budete pitvat). Bude se vás pravděpodobně ptát, kudma povedete řez, jaké útvary můžete čekat v podpoží, co najdete hlouběji a obecně co se tam dá všecko najít nebo jak budete při preparaci postupovat

Popitevka
je už trochu adrenalinovější záležitost, jelikož musíte znát jak teoreticky, tak prakticky všechna regia, která jste doposud probrali. U nás v Olomouci se v zimě probírají jen končetiny a v létě zbytek. U popitevky si nejprve vytáhnete nějakou kost, tu popíšete. Potom budete mluvit o kloubu, který který si vyberete a když se to bude zkoušejícímu líbit, tak půjdete nad tělo. Tam zkoušející "tahá" různé nervy, cévy, svaly a ptá se vás co to je. U svalů se vás zeptá, kam se upíná nebo co ho inervuje apod.. U cév a nervů se ptá, co zásobuje, jaké další má větve. Většinou nezáchází moc do hloubky.

Co se týká učebnic, tak máte více možností. Jestli máte koupeného Petrovického, tak vám postačí kapitoly topografické anatomie. Pokud ne, tak si buďto můžete půjčit z knihovny Kosovu Topografickou anatomii nebo zakoupit od starších, jestli chcete svoji. Další možnost jsou pražští autoři Grim, Druga a kol. Anatomie 5 - Topografie (taková zelená knížečka, předchozí díly jsou systematika).

V zimním i letním semestru dostanete za popitevku zápočet (v letním musíte mít ještě k tomu splněnou lebku) s tím, že v zimním můžete popitevku dělat kolikrát bude zapotřebí (:D). V letním semestru (pokud to tak bude i u vás) vám za dva nepodařené pokusy seberou jeden termín zkoušky. To zabolí.

zábavná medicínská videa

28. května 2011 v 19:02 dokumenty & videa
Vtipná videa z medicínského prostředí, angličtina nutná

- moc povedená písnička o medicích


- paracetamoxyfrusebendroneomycin


- colorectal surgeon songnemáte v něčem jasno?

25. května 2011 v 15:41 | jenom medik |  zájemci o studium
Pokud se chcete na něco zeptat, na cokoli ohledně školy, tak se ptejte srkze komentáře. Buď vás nasměruju na některý blog případně web, na kterém odpověď najdete, nebo vám dle svého nejlepšího svědomí odpovím sám.

zkouškové 2

25. května 2011 v 0:58 | jenom medik |  já a studium
"Praská mi hlava. A přece je tak prázdná"

Už potřetí jsem si překopal plán zkoušek. Dneska se totiž na STAGU (nenáviděný to pomocník Zmatku a Zoufalství) objevily nějaké nové termíny a já si uvědomil, že s tím starým rozdělením sem si dal vlastní skalpel pod svůj vlastní krk.
Mám toho tolik na naučení, že přirozeně, sem se dneska naučil jenom zuby (se všemi ****** variabilními hrbolky). Naučil a znova zapomněl. Taky přirozeně.
Připadám si jako maniodepresivní člověk. Střídají se mi návaly spokojenosti a sebevědomí, během kterých nedělám nic, protože JÁ TO PŘECE ZVLÁDNU a návaly naprosté paniky kdy se biju do hlavy za to, že sem předtím nic nedělal, tak sem tak roztěkaný a nervózní, že nedělám dohromady zase nic....
Je to nádherně vymyšlený začáromárovaný kruh.
Na anatomii jsem si nechal sebevědomých čistých 13 dní. Dá se to celé projet... (dostal sem se do fáze, že když se kousnu, tak se za den naučím, resp. zopakuju to, co sem na gymplu ČETL týden... tak mě napadá, že LÉKAŘSKÉ FAKULTY NEPRODUKUJÍ LÉKAŘE, ALE PŘENOSNÁ VELKOKAPACITNÍ ZAŘÍZENÍ... to sem taky vymyslel sám ;-))

FAKT SI ROZMYSLETE JESTLI VÁM TA ŠKOLA STOJÍ ZA TO (...si pište že to stojí za to)

Das ist alles für heute. Jetzt muss ich studiere (oprašuju němčinu z gymplu pro případ, že by to s tou lékařskou profesí u nás šlo tam, kam to směřuje už pěkně dlouho)

Gute Nacht meinen Freunde
Ich wünsche dir nur die Beste
Ich hoffe sie wünschen mir das Gleich...

zkouškové

23. května 2011 v 1:07 | jenom medik |  já a studium
čau

dlouho se tu nic neobjevilo, důvod je zřejmý - blíží se zkouškové. Ne, že by toho medik neměl nad hlavu i během semestru, kdy se to nedá stíhat, ale zkouškové nejednomu nadzvedne mandle. Jestli jsem si například já říkal, že během roku toho je hodně a nedá se to stíhat.... teď se biju do hlavy proč sem se neučil během toho roku krapet víc :-)

holím se jednou za dva týdny, koušu si nehty a udělal sem si vlastní kalendář, kde mám vyznačené co kdy musím udělat za zkoušku...anatomie mě čeká za tři týdny...jsem naprosto přesvědčený, že to, co se mám naučit za tři týdny by 90% našeho pomalu zkomírajícího národa za tu dobu ani nepřečetli.

je to mírně stresující

a je to bomba! Však vy, vážní zájemci o studium tohohle nesmírně náročného a psychicky vyčerpávajícího studia, které vede k nevalně placené a stresující práci plné starých lidí, hysterických matek a agresivních opilců, to poznáte na vlastní kůži!

Nejhorší je na tom ten pocit, ta chvíle kdy zjistíte, že se to dá vlastně všechno naučit. Ale je na to strašně málo času...

Jelikož já teď nebudu mít čas vylívat si pošramocenou dušičku medikovu, tak sem přidal nějaké MOC ZAJÍMAVÉ STRÁNKY do oblíbených stránek... tak si to pročtěte, jsou tam zajímavější věci než tady píšu já, bez legrandy hele

jdu spát protože je po půlnoci a zítra mám zápočtový test z histologie

edit (půl roku po): zkouškový kalendář jsem stejně nepoužíval, jen sem byl sám sobě za idiota