Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

1. rok - před a popitevka

28. května 2011 v 21:39 | jenom medik |  zkoušky
Předpitevka
je pohodová, zkoušející se vás ptá pouze na vaše regio (oblast těla, kterou budete pitvat). Bude se vás pravděpodobně ptát, kudma povedete řez, jaké útvary můžete čekat v podpoží, co najdete hlouběji a obecně co se tam dá všecko najít nebo jak budete při preparaci postupovat

Popitevka
je už trochu adrenalinovější záležitost, jelikož musíte znát jak teoreticky, tak prakticky všechna regia, která jste doposud probrali. U nás v Olomouci se v zimě probírají jen končetiny a v létě zbytek. U popitevky si nejprve vytáhnete nějakou kost, tu popíšete. Potom budete mluvit o kloubu, který který si vyberete a když se to bude zkoušejícímu líbit, tak půjdete nad tělo. Tam zkoušející "tahá" různé nervy, cévy, svaly a ptá se vás co to je. U svalů se vás zeptá, kam se upíná nebo co ho inervuje apod.. U cév a nervů se ptá, co zásobuje, jaké další má větve. Většinou nezáchází moc do hloubky.

Co se týká učebnic, tak máte více možností. Jestli máte koupeného Petrovického, tak vám postačí kapitoly topografické anatomie. Pokud ne, tak si buďto můžete půjčit z knihovny Kosovu Topografickou anatomii nebo zakoupit od starších, jestli chcete svoji. Další možnost jsou pražští autoři Grim, Druga a kol. Anatomie 5 - Topografie (taková zelená knížečka, předchozí díly jsou systematika).

V zimním i letním semestru dostanete za popitevku zápočet (v letním musíte mít ještě k tomu splněnou lebku) s tím, že v zimním můžete popitevku dělat kolikrát bude zapotřebí (:D). V letním semestru (pokud to tak bude i u vás) vám za dva nepodařené pokusy seberou jeden termín zkoušky. To zabolí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angel-ina* Angel-ina* | Web | 28. května 2011 v 21:51 | Reagovat

no tak to je mazec ... to bych asi nedávala .. :D

2 jenommedik jenommedik | 29. května 2011 v 11:50 | Reagovat

na to by sis zvykla... ze začátku ti na hodinu nosí kosti, pak chodíš na preparáty, dolní - horní končetina a celá těla včetně obličeje máš až v letním semestru, to se každý oťuká ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama