Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Červen 2011

kniha návštěv

26. června 2011 v 16:47 kniha návštěv
protože jsem to viděl u jiných a líbilo se mi to, tak sem se rozhodl opičit
takže jestli máte něco, co byste chtěli říct mi, nebo malinké části světa, která tu sem tam dorazí, tak prosím...

kam?

19. června 2011 v 21:44 | jenom medik |  já a studium
kam sem to jen doprdele lezl?

mládí v hajzlu, prosezené nad knížkama... nervy v hajzlu z toho... a i kdyby ste tu školu vylezli tak na vás lidi budou furt nadávat, protože jste v Česku... celý život zodpovědnost za něčí život... a kolikrát za život, který lidi jen tak proserou, vůbec je to nesere a jen vás naserou

ideály jsou ty tam

anatomie na mě dolehla plnou silou

učení se anatomie

18. června 2011 v 17:10 | jenom medik |  já a studium
totální zmar, deprese, roztěkanost, hysterie, návaly vzteku a kdybych byl holka tak i breku...

Je toho tolik, že se to prostě nedá stihnout ani. Jak si na to mám vzpomenout u zkoušky?
Mám na to necelé dva týdny a mlátím se do hlavy. Skoro všichni moji známí už ji mají. Jen já to nechal až na potom. Já jim to tak závidím a tak přeju. Jsou to fakt borci, že to zvládli. A co zvládli, většina má A!

Potřeboval bych od někoho slyšet, že to zvládnu. Ale né takové to "ty to zvládneš", jak se říká vždycky a jak to většinu mediků jen nasere, zvlášť od lidí, kteří absolutně neví o co jde.
Ne, nepotřebuju slyšet, že to zvládnu. Potřebuju aby mě někdo ujistil, že to zvládnu. Aby mi to někdo vmlátil do hlavy tunovým mechanickým kladivem.
A hlavně potřebuju, aby mi někdo dal sílu na to se učit. Před zkouškou z anatomie polevuje motivace i těm nejmotivovanějším a i ti s těmi nejušlechtilejšími zájmy mají chuť se na to vysrat a ty knížky otřískat o hlavu všem kolemjdoucím a hlavně všem, kteří furt melou "ty to zvládneš"!

Pokud jde o mě, tak by mi nevadilo to dělat na konci srpna na druhý pokus třeba. Jenže tady nejde o mě. Tady jde o moji přítelkyni. Jestli to za těch pár dní zvořu, tak budeme mít z prázdnin strašně sprosté slovo. A já bych ji strašně nerad způsobil takovéhle prázdniny. Fakt strašně nerad.

Sem z toho tak rozsypanej, že se na to učení ani neumím soustředit.
Mám holt před anatomií... a každej medik si tím musí projít.
Sranda je, že anatomie není ta nejtěžší zkouška na škole :-)
To už se podlamujou kolena i těm největším jedničkářům.
Aspoň teda myslím.
Jdu se učit... držte palce... prosím

1. nášup: pondělí ráno (zkouška ve čtvrtek): projel jsem 67 otázek ze 177. Mám tři dny na to, abych udělal zbytek. Musím se doučit celý zimní semestr a asi 40 dalších otázek, tak nějak =D. Ale kupodivu nemám špatnou náladu a věřím si, že to alespoň projedu. Mám tři dny... jdu si máknout :-)

2. nášup: pondělí odpoledne: zrovna sem chytil rapla a roztrhal tabulky se svaly horní končetiny. Jsem takový idiot, že si z toho nepamatuju nic. Strašně sprostě nadávám a mít můj stůl duši, tak se zvedne a stáhne mě z kůže, posolí, naloží do citrónů, ohobluje mi svaly na kost něčím hodně ostrým a drsným a nakope mě do koulí, jak jsem na něho agresivní. Nemám nervy na to učení... nemám nervy na sebe. Jsem takový č***k, že se na to prostě nedokážu ani soustředit už!!! Celý rok se učím jak p*** aby mi došla trpělivost když přichází to nejdůležitější... no do hajzlu se mnou fakt nejraději bych si vypíchnul oko a sežral, jenže na to nemám koule stejně jak na to učení... CNS mám zes***é od kůry až do prdele a sr***y mi tečou až na paty a já se v nich chystám utopit do hajzlu už s tím...
a moji kamarádi mají všichni po zouškách, jsou veselí, hrajou zrovna teď tenis a večer jdou na pivko...
a já .... kdybych byl holka tak sedím na prdeli a brečím... protože jsem kluk, tak bych nejraději chytnul malého nevinného králíčka se sladkýma očima a rozmlátil mu cihlou lebku

3. nášup: je půl osmé večer a já zatím nestihl ani čtvrtinu toho, co sem dneska chtěl... no ale už jsem se alespoň uklidnil. Mrknul sem na koncert Placeba na Rock am Ring a hodilo mě to do šusu :-) Jdu se zas učit teda no... zkusím dojet aspoň něco... čím víc toho projedu, tím větší budu mít šanci

4. nášup: Půl deváté... já mám vlastně tu Aničku Člověkovou docela rád :-)

5. nášup: Poledne druhý den. Dva dny do zkoušky. Večer jsem u učení usnul. Teď nemám šanci si to projet všechno. Už je poledne a já už aničku nemám tak moc rád, že jdu raději tady na blog vymýšlet blbosti. Uvařím si nějaké patoky a zkusím zabrat. (ale má to jedno pozitivum - Rock for People se blíží!!!)

6. nášup: Přichází zase zmar a deprese... nejsem schopný se na to soustředit... nevim nevim no... stejně ani moc neumím to, co jsem si už projel, takže by bylo asi nespravedlivé, kdybych tu zkoušku udělal... jestli jsem si přece jenom neukous trochu větší krajíc než sem schopný sežvýkat a polknout...

předposlední nášup: Tak, za chvilku jedu... nervózní jsem, ale do kelu s tim. Jestli to neudělám, tak to bude spravedlivé, jestli to udělám, tak nade mnou stojí všeci svatí. Ještě se na poslední chvilku budu snažit projet toho co nejvíc, ale bude to povrchně a nebude to stačit... uvidíme zítra no... doufám, že řeknu alespoň něco, že se s tím poperu a nesvěsím jen tak hlavu a nenechám na sebe řvát... poslední nášup bude info jestli jo nebo ne :-D

poslední nášup: ojajaj to byla tragédie, vytáh sem si přesně to, na co sem se ani nepodíval a co si, myslím, nechce vytáhnout nikdo :D no nic... tak v srpnu repete ;-)

1. rok - praktická fyzika

16. června 2011 v 19:58 | jenom medik |  zkoušky
V praktické fyzice neprovádíté prakticky nic :-D (Já měl pana doktora Bajgara, pro pořádek)
Je to hlavně o té teorii, která je vždycky na začátku jednotlivých cvičení. Ale často se ptají i na věci nad rámec příprav na praktika. U postupů jak se co měří to stačí umět spíše metodologicky a jen jednotlivé kroky snad jen heslovitě. Hlavní je vědět vzorečky a rozumnět tomu. Otázky, které vám zkoušející dá jsou spíše doplňující otázky logického charakteru. Tzn. vysvětlit proč něčemu je tak a tak nebo co je co. Problémy můžou mít lidi, co si nedokážou vyvodit nějaké obecnější poznatky ze vzorců a lidi, kteří si pletou záření s mechanickým vlněním a takové.

K samotné zkoušce:
Každá otázka se skládá z A a B části.
A část jsou na tu teorii jak sem psal výše. Např.: Změřte aktivitu radioaktivního preparátu, proveďte kalibraci gamaspektrometru (budou po vás chtít nejdřív co to je, na co to je, jak to funguje a jak zhruba byste to udělali)
B část jsou potom praktické věci, které se dělají na kompech. Např.: Vyhledejte informace o tom a tom léku v PC Doktor, Fouvierovou inverzni něco něco odstraňte pravidelný šum v obrázku, udělejte tabulku a graf v excelu.

Jinak je možné že po vás budou chtít něco málo změřit. I rozsah požadovaných vědomostí se u každého lektora různí a proto berte ten článek spíše jako orientační. Abyste pak na mě nenadávali že ste se něco neučili bo sem řek, že to chtít nebudou a za to vás vyhodili :-)

ale nebojte, naši fyzikáři jsou hodní :-) sice vás podusí, ale pokud budete vědět alespoň jak se jmenujete, tak vám to dají :-)

tak zlomte ... atlantooccipitální skloubení :-D
(to sem vymyslel sám, heč)

biola materialy

15. června 2011 v 22:24 | jenom medik |  studijní materiály
přednášky z letního semestru
http://www.ulozto.cz/9386978/prednasky-ls-rar

přednášky ze zimního semestru
http://www.ulozto.cz/9386979/prednasky-zs-rar

skriptum z letního semestru (pro praktika)
http://www.ulozto.cz/9386980/skriptum-ls-pdf

jinak na uložto najdete i učebnice Alberts - Obecná biologie, Nečas - Obecná biologie
a měla by tam být i učebnice Thompson & Thompson - Základy klinické genetiky nebo jak se to menuje =D

zkouškové 3

14. června 2011 v 22:04 | jenom medik |  já a studium
dneska jsem vyšel po cca 4 dnech ven
šel jsem si natrhat ředkvičky ke chlebu se sýrem
ten moment byl až magický
vůně ne zahrady, ale vůně venkovní, aut, ulic mě přímo praštila do nosu
byl zrovna podvečer,
takový ten teplý letní,
a já trhal jsem ředkvičky, dýchal
přišlo mi, že sem měl trochu problém zaostřit do dálky po těch dnech co sem nezaostřoval dál než na pár metrů
a pak sem šel dovnitř,
navečeřel se u televize u nějakého nic neříkajícího pořadu
a cítil se zas jednou jako typický mladý člověk co má hovno na práci a mozek mu šroubuje maximálně nad tím, co si dá za status na facebook
bylo mi fajn
a teď už jsem v Olomouci a musím se učit
takže tak
studiu zdar a dobrou noc všem, co si můžou dovolit jít spát před půlnocí

1. rok - biologie

13. června 2011 v 0:54 | jenom medik |  zkoušky
z biologie se píše test, na který máte rovných 100 minut. Někdo je využije, někdo ne. Já měl na konci testu ještě nějakých 15 minut k dobru. V testu je cca 76 otázek. Pár otázek je rozepisovacích (kde je limit 510 znaků, takže se moc nevykecáte :-)) a zbytek je zhruba půl na půl mezi otázkama s jednou správnou odpovědí a s otázkama, kde může být jedna nebo dvě dobře. Ty otázky, kde může být víc odpovědí správně jsou označeny jednak tím, že odklikáváte čtverečky (u otázek s jednou možností jsou kolečka) a jednat tím, že je to přímo napsané hned za dotazem, takže to si nespletete.

NENÍ TO SRANDA, na což poukazuje jednak široký časový limit a jednak to, že na splnění zkoušky stačí 59%. A hlavně to, že to není sranda, říkám já :-D

Projel jsem si dvakrát všecky přednášky. Přečetl Albertse. K praktickým cvičením sem se pravda moc nedostal, ale letní semestr jsem si jakš takš pamatoval, tak mě to netrápilo.

Musím říct, že jsem se pořádně zapotil. Některé věci jsem přísahám četl v tom testu úplně poprvé a některé věci jsem si musel číst třikrát. To bylo taky kvůli toho, že v polovině testu člověku začínají docházet síly. Na konci testu jsem pak měl hlavu jako balón. A taky se mi chtělo strašně moc čůrat, koho by to zajímalo.

Bylo tam dost otázek na výpočet pravděpodobnosti, s jakou bude postižený potomek toho a toho probanta (to slovo sem si zapamatoval a hodlám ho používat, ať z toho mám aspoň něco :-D). A taky mě nemile překvapilo, že jsem tam měl až nezdravě hodně otázek na různé metody molekulární genetiky, teda jestli se tomu tak říká (RFLP, Southern blot, restrikční nukleázy a podobné, s prominutím větší sviňárny, které můj mozek už z obranných důvodů pustil k vodě). Měl sem tam taky dvě nebo tři otázky typu: "jaká je pracovní vzdálenost objektivu 45x zvětšujícího?"
U rozepisovaček mi přišlo, že mám samé onkoviry, onkogeny, mechanismy vzniku nádorů apod.. Pro mě dost nepříjemná témata, jelikož k těm jsem se většinou dostával až po půlnoci, kdy jsem chytal nálady typu: "Kašlu na to, hlavně zdraví a vyspat se."

Ke konci bych podotknul, abyste tu biolu nepodcenili a pořádně se na to připravili. Rozhodně nedávejte všechen čas a hlavně sílu jen anatomii, protože znám lidi, kteří mají anatomii za A, ale biolu udělali jen s odřenýma ušima nebo ji museli opakovat! Snažte se to pochopit! Naučit na zpaměť se to nestačí :-)

S tím bych to dneska ukončil. Bolí mě oči jak čert a už nemám sílu se učit (jako kdybych dneska stihnul to, co sem potřeboval...!!!! jsem zas minimálně dva dny pozadu)
takže:
Kašlu na to, hlavně zdraví a vyspat se. Dobrou noc a u biologie hodně štěstí.

přijímačky

3. června 2011 v 0:51 | jen medik |  zájemci o studium
Tady vám toho moc neřeknu, spíš takové tlachy, co jsem slyšel.

Já byl přijatý bez přijímaček. Je to tak pohodlnější, ale nejsou známky jako známky, že. Někteří, co se tam dostali nebo dostanou na průměr mohou být řekněme podprůměrní.

Biologie - na přijímačkách převážně buňka a genetika!!! Doporučuju Alberts - Základy buněčné biologie (pro pochopení takových těch translací a transkripcí je to výborná učebnice) a na tu genetiku třeba učebnici z cyklu "pro gymnázia" co má formát A5 a z té samé edice si projet i Biologii člověka.

Chemie - tady každá rana marná. Co sem slyšel od lidí co dělali přijímačky, tak na chemii bylo i to, co nemáme ani my ve skriptech. Takže Bůh vás provázej =D Když zvládnete Chemii v kostce, tak to ale bude stačit si myslím :)

Fyzika - tož o té vím jen to, že to nebyla taková hrůza :). ZÁKLADNÍ vzorečky a zákony.... ale ruku na srdce, kdopak to asi tak umí krom maturantů z fyziky. Já to neumím ani teď :-P

Jinak existují knížky s testovými otázkami, co přímo vydává naše univerzita, takže si koupit z druhé ruky i ty.

A jestli se ani po vydatném úsilí nedostanete, tak nebědujte. Asi by to nebylo nic pro vás. I z těch lidí co se tu dostanou vypadne dost velké množství...a než se třeba dva semestry trápit, tak je lepší vůbec se tu nedostat ;)

kdo ví, třeba budu ten případ, co se trápil zbytečně....... no snad ne

těm co si to doopravdy přejí se sem dostat přeju hodně štěstí!!! a snad se budeme vídat na chodbách naší alma mater :-)

já a biologie

2. června 2011 v 23:04 | jenom medik |  já a studium
miluju biologii!

Je úžasné jak to všechno na sebe navazuje a jak to všechno dává smysl! Nejlepší na tom je, že se dá biologie pochopit a toho mechanického učení tam není až zas tolik (oproti anatomii doopravdy ne).

Co mi na střední škole vadilo bylo, že se všechny procesy učí jen heslovitě. Kdybyste si to představili jako náhrdelník, tak na střední vás naučí ty perličky co tam sou, ale už vás nenaučí tu šňůrku, která to spojuje. To znamená, že ten daný děj (exprese, replikace, posttranskripční úprava) ani nemůžete pochopit!

Proto vážným zájemcům nejen o medicínu ale i o biologii vřele doporučuju si stáhnout učebnici Alberts - Základy buněčné biologie!!!

Pokud nechápete cokoliv, co souvisí s DNA, RNA, transkripcí apod., tak tuto učebnici vřele doporučuju. Je tam hodně omáčky kolem, která vás do tohohle tématu vpraví jako maminka do peřinky, když jste byli malí. Není napsaná ani příliš odborně, tak se nemusíte bát, že byste ji nepochopili. Takže jestli vám vrtá hlavou, jak to všecko funguje nebo máte neschopného učitele biologie, tak fakt doporučuju! I co se přípravy na přijímačky týče ;-)

edit po pár dnech učení, 10h do zkoušky: JÁ TU BLBOU BIOLOGII NENÁVIDÍM, TAKOVÉ ****** !!!!