Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Červenec 2011

strašení

30. července 2011 v 23:20 zájemci o studium
Pro ty z vás, kteří uvažujete o studiu:

Neberte moc vážně ty moje depresivní příspěvky a nenechte se jima nijak zadumčit...
Je sice pravda, že krize si projde každý, ale ne každý je tak prožívá a já jsem nervově labilní labil, tak buďte v klidu a nenechte se tím odradit!

pro prváky

30. července 2011 v 2:20 rady a tipy
zrovna jsem přišel domů z jedné akce a nemůžu jít spát, protože jsem opilý tak, že bych neusnul (já to tak mám, že když se řádně zřídím, tak neusnu), tak sem si řekl, že udělám alespoň něco trošku (asi jenom trošilinku) užitečného, když už nic... tak se budu snažit dát nějaké rady nastávajícím Olomouckým prvákům :-)

1. u velké posluchárny se dají v šatně odložit bezplatně věci (když tam dáváte v zimě boty, tak požadujou abyste na to měli sáček), další možnost je schovat si věci do skříňky:
- u vrátnice se zapíšete do sešitu (jméno; číslo ISIC; číslo skříňky, kterou si berete a váš podpis)
- je to bezplatné a můžete tam mít věci cca do pěti nebo do šesti, teď přesně nevím
- na skříňku během roku narazíte jedině, jestli máte vyučování hned od rána... dost rychle se zaplňují, protože jich je jen sto ;-)

2. naproti zmiňované šatně je knihovna, kde si můžete (na isica) půjčit učebnici nebo dvě na měsíc a pak si to prodloužit až na tři měsíce! Když přetáhnete, tak platíte korunu za den ;-) Na kosti a svaly to asi nebude potřeba, ale potom na cévy, orgány a podobné srandy doporučuju odtamtud zapůjčit nějaký anatomický atlas :-) hodně to pomůže a je to zadarmo... tak co řešit :-) ...ale nepučujte si toho hodně, ať nějaký ten atlas zbyde na mě :-D

3. napravo od vrátnice, kde si berete klíče od skříněk, je nenápadný vchod do knihovny/ studovny, kde si vemete knížku a můžete se učit... taky tam jsou počítače s internetem (ty jsou ještě když vyšlapete schody ve vstupní hale nahoru nebo když půjdete doleva od schodiště... počítačů je dost pro všechny :-))

4. centrum pro výuku cizích jazyků není v budově fakulky... když výjdete z fakulty, tak je před váma tuším imunologie nebo něco takového odstrašujícího a napravo od toho je právě to centrum (nevím, proč se tomu taky neříká ústav, ale jen "centrum") v jedné budově... je to kousilínek (to je mi výraz :-D)

5. pokud bydlíte na koleji nebo jinde, kde nemáte dostatečný klid na učení, tak doporučuju zbrojnici... tak se říká univerzitní knihovně, resp. budově, ve které sídlí... když jste na náměstí republiky, tak se dáte směrem k hlavnímu nádraží, ale ne po hlavní cestě, ale dáte se do uličky, která je ob jednu od hlavní cesty po které jezdí tramvaje... není to popsané moc dobře, ale v mojem stavu nejsem schopen ze sebe vyplivnout lepší popis :D

6. děkanát je růžová budova na náměstí Hrdinů

7. kousek od děkanátu (směrem k letadlu, co je před Billou) je kancelář Dopravního podniku města Olomouce, kde můžete koupit měsíčník/ šalinkartu nebo jakkoli tomu chcete říkat :-) ... tam jsou taky Levné knihy, kde se sem tam dají splašit levné kusy kvalitní literatury (já si po fyzice udělal radost a koupil jsem si, prostě jsem musel, Den trifidů od Wyndhama... kdo to nezná styďte se!!! :-P:-P)... k těm měsíčníkům bych řekl ještě to, že Olomouc není zas tak velká a dá se jezdit případně na kole, ale měsíční jízdné je pro studenty fakt laciné a myslím, že se to vyplatí - POZOR!!! Revizoři jsou v Olomouci hodně častým jevem :-) !!!

8. stravovat se můžete buďto v menze u kolejí nebo ve fakultní jídelně, kde je to trošičku (ale fakt jen trošku) dražší, ale dávají tam, podle toho co jsem slyšel, královské porce... jídlo do menzy se dá objednat přes internet (jinak je potřeba tam poprvé zajít a nabít si na isica nějaké peníze)... u té jídelny FNO si taky nabijete isica, jen přes internet to neobjednáte a musíte si tam chodit přiložit kartičku osobně (jako potvrzení objednávky, se ta kartička - isic, opět přiloží a je hotovo.... to říkám proto, protože jsem se se žhnoucími tvářemi zkoušel asi pět minut potvrdit objednávku, přičemž se za mnou tvořila ne zanedbatelná fronta :D) a taky tam jsou pro studenty vyhrazeny nějaké hodiny, teď nevím přesně, tak vám to může koligovat s výukou

9. co budu, sakra, na tu pitevnu potřebovat? To je jednoduché - plášť, rukavice, přezůvky,... (plášť i rukavice se dají koupit, když vylezete z tramvaje na zastávce U Bystřičky, tak se dáte směrem k nádru a po levé ruce uvidíte obchod s pracovními oděvy... pláště ani rukavice tam nejsou nijak drahé)... na samotný pitevní týden nepotřebujete nic víc, než skalpel, pinzetu a hodí se nůžky (všechno se dá sehnat např. v obchodě Dr. Kubba - ten je na ulici 8. května - mezi zastávkami Palackého a Koruna a když půjdete směrem k nádraží, tak je to v půlce cesty po levé straně)

10. další věc, kterou určitě oceníte už od začátku je možnost vypůjčovat/ prohlížet si preparáty v osteologické laboratoři (tam, kaj sou praktika). Stačí mít plášť a nechat jim tam isic a řeknete si, co byste rádi (ze začátku např. kostra horní končetiny, pak se zeptáte, jestli někde jsou např. preparáty se svaly a tamní pánové vás navedou - jsou velice milí)

11. co se týká přednášek... jestli chodit nebo ne, tak na to vám odpověď nedám... ale ze začátku určitě choďte a pak uvidíte, jestli vám to dává to, co by mělo... na stránkách jednotlivých ústavú jsou témata jednotlivých přednášek, takže rozhodně doporučuju si stáhnout nejen tento seznam, ale i seznam témat probíraných na praktikách abyste pak byli v obraze... ono je pak ta přednáška o něčem jiném, když alespoň víte, o čem daný přednáší

12. určitě se nenechte unést jen anatomií... je velice potřeba, abyste se učili soustavně i chemii, protože ať je anatomie jak velký strašák chce, tak většina lidí vypadne, protože nedali chemii, pak proto, že odešli víceméně dobrovolně a pak až je někde anatomie, která se navíc dělí o své katovo poslání i s jinými předměty... takže nezapomínat na ostatní předměty ve stínu oné slavné anatomie!!

další rady pro prváky najdete tu

1. rok - fyzika - ústní zkouška

28. července 2011 v 22:01 zkoušky
Na papírku, který si vyberete máte dvě otázky (např. optotypy a ultrazvuk) a pak si jdete sednout na přípravu třeba k paní sekretářce do kacneláře nebo do některého z kabinetů.

Nedoporučuju zkoušet tahák!!! Za prvné to je nečestné, žejo (lidi, chceme být lékaři, když pak půjde o život, tak nic neoserete...). Bohužel to někteří zkoušejí no...

Nečekejte, že se zkoušející bude držet sktriktně zadání otázky. U mě sme se třeba dostali úplně někam jinam. Počítejte s trochou improvizace. Opět platí, že se vyplatí tomu rozumnět a mít přehled tak trochu o všem.

Mezi studenty kolujou vypracované otázky, tak si je sežeňte. Všecko v nich není vypracované perfektně a taky není radno spoléhat na práci jiných (věřte, hodněkrát se mi vyplatilo, že sem měl svoji hlavu) a tak si před zkouškou pučte učebnici.

Hodně štěstí

Moje filozofování

20. července 2011 v 21:34 já a studium
Hranatá a neforemná fyzika a mlhavé obrysy otázek z ní mi zas jednou prořízly lebčičku a pustili dovnitř mojí hlavy, neforemné jako nejelementárnější fyzikální zákony samy, tu potvoru melancholii, úhlavního nepřítele medika...

a tak mě napadá

- buď se zblázním ze školy
- nebo ji dodělám a zblázním se z té práce
- nebo se na tu školu vy**ru já a se ztrátama na duši přežiju
- nebo mě oni vyrazí, zahořknu a budu obviňovat celý svět a za rok pudu jinam

zkrátka se ke mě dostavila další předzkoušková fáze... asi sem to tu už někde psal, ale popíšu to znova

1. nahlédnutí do otázek - zhnusení, odklad na pár dnů
2. příprava na učení (vše jen neučit se)
3. uvědomnění si, že příprava byla zbytečná
4. první deprese
5. učení se
6. po prvním dnu, kdy ste nestihli ani polovinu denní porce přichází druhá deprese
7. fáze překonávání zhnusení z dalšího učení + přemýšlení co budete dělat až vás vyhodí
8. fáze "améérika", no stress... přečtu to a uvidím
9. vychladnutí + učení
10. dva dny před zkouškou - zmatek!!! totální nestíhačka, fofry
11. den před zkouškou už se to nesnažíte ani dohnat

zkouška... úspěšná podle toho, jestli ste měli nebo neměli štěstí

fyzika

20. července 2011 v 19:20 studijní materiály
Zrovna s tou fyzikou zápasím a nechce se mi ani zbla... poněkud mrzuté prázdiny, ale co se dá dělat. Teď fyzika, za měsíc se opět setkám se svou milou Aničkou...

na základy je dobré koupit třeba Odmaturuj z Fyziky nebo tak něco... neradím kupovat Navrátila, v té učebnici nic není... nevím co Hrazdira, ale jeden spolužák se z něj učil a zkoušku zdárně udělal

tady jsou upravené prezentace (jak si to teď čtu, tak je tam sem tam chyba, tak být ve střehu ;-), vynechaná místa jsou tam, kde by to chtělo asi ještě doplnit)

http://www.ulozto.cz/9736177/fyzika1-rar

http://www.ulozto.cz/9736176/fyzika2-rar

a tady někdo vypracoval moc pěkně letošní otázky (tisíceré díky):

http://www.ulozto.cz/9754372/otazky-fyzikaevka-doc

edit: ukázalo se, že ty otázky nejsou zpracované nijak skvěle (na některé otázky tam v podstatě není odpověď a není ti nic na porozumnění, je to prostě někdy výcuc, někdy zbytečné množství nepodstatného)... ale na rovinu: já jsem poctivec, takže na jakékoli studijní materiály jsem pes a mám přísný metr... i tak klobouk dolů, že si na to dotyčná vůbec našla čas! To nechápu :-)

posílám ještě odkaz na Hrazdiru, který je tak často citován v přípravách na praktická cvičení:

http://www.ulozto.cz/9381703/lekarska-biofyzika-a-pristrojova-technika-pdf