Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Srpen 2011

guláš

26. srpna 2011 v 1:30 já a studium
mám cca 4 dny do zkoušky a dneska jsem si prošel první vlnou paniky :D
mám pocit, že mám v hlavě takový guláš, že by se před ním ten segedínský rozklepal strachy, sebral si svých pár knedlíků, a uvolnil místo na talíři tomu mojemu
Teprve teď mě ta škola ale začala doopravdy bavit! Jojo v jednu ráno o prázninách čučím do Nettera a rozplývám se nad jeho přehlednýma a přitom úplnýma obrázkama :-) Ta anatomie je fakt paráda. To lidské tělo je fakt paráda.
Ale čím víc si uvědomuju, že tahle škola je TO co bych rád, tak mám i větší nervy z toho, že by se to podařit nemuselo...
Táák, udělal jsem si krátkou přestávku
a hurááá pokračovat dokud si nevypíchnu propiskou oko
nazdár

P.S.: Teď sem dostal chuť na ten guláš...

senzitivní inervace DK a HK

24. srpna 2011 v 11:50 studijní materiály
Teď sem si to tisknul, tak to tady dávám i pro vás. Jsou to obrázky z Čiháka, snad mě nikdo nebude chtít žalovat za zveřejňování takových věcí :D. Čiháka stejně všichni máte a vy co ho nemáte to berte jako reklamu na něj ;-).Našel sem to na netu.

tu dolni graba:


a pazura:


jdu se zase učit :-)
(v dnešním vedru závidím vám všem co jste někde u vody)

meatus acusticus internus, cavitas tympani

22. srpna 2011 v 15:20 studijní materiály
V otázce kanálků a dutinek os temporale si nevystačíte s tím, co je v Čihákovi jedničce ;-). Proto doporučuju si auris media a interna nebo jak se to menuje najít ve Feneisovi!!! (jinak to taky najdete v Čihákovi trojce u smyslů, ale lepší to je prostě ve Feneisovi :-)) Opět se prokázal jako výborný kolegiální kolega :-) Doporučuju. Nějaké hodné stréda to dal dokonce na internet vyfocené tu: http://www.ulozto.cz/10042052/auris-rar

Taky jsem si to včéra po pulnoci maloval, poněvadž napínat mozek se mi už nechtělo a tohle byla činnost dost důstojná na to, abych si nepřipadal provinile, že nic nedělám, tak vám to tady dávám.

fundus meatus acustici interni


mediální stěna (paries labyrinticus) středoušní dutiny:V Čihákovi nejsou další věci, co jsou v otázkách. Potom je tady hodím, teď se ale zase fičím učit :-) Nemám moc času, to víte, anatomie se blíží, čas se krátí... snad to tentokráte vyjde :-)
mějte se!

anatomické repeté

14. srpna 2011 v 22:36 já a studium
Další krásné dva týdny strávené s mou milou jsou v čudu.
Přede mnou jsou dva týdny nabité samýma musculusama, arteriarama, nervusama a těžkým spaním. Čeká mě totiž druhý pokus z anatomie. Nyní jsem však odpočatý a o jeden termín zkušenější :-D Ale znáte to, náhoda je blbec. Pár souher náhod a moje snažení bude v té nejhlubší jámě prdelové, kam ani nejsilnější sluneční erupce nedosáhne ani paprskem s tou největší intenzitou. Tak uvidíme :-)! Každopádně se o to porvu.

Pro všechny, kteří byli na střední taky tak bláhově jako já natěšení na zlo (nebo absolutní nebe? podle toho jak to kdo bere...) a chtěli si alespoň představit jaké to asi je, ale představit si to neuměli, posílám fotku mojeho náčiníčka, mé výzbroje proti třináctihlavé sani Sladkého Nevědomí:


těm, kterým by to snad ztrpčilo úvahy o cestě medicínské vzkazuji, že to rozhodně nebudou muset umět všecko :-). A k tomu je polovina všech stránek pokreslená obrázky, kromě Nettera, ve kterém jsou jenom obrázky :-)

Teď si jdu zjistit, kolik otázek denně musím zvládnout ;-)
Držte mi palce, já se na dva týdny loučím! :-)
Zdar!

kartičková metoda - anča, chemie a všecko

14. srpna 2011 v 22:20 rady a tipy
Kartičková metoda se mi velmi osvědčila v chemii. Prošel jsem si skripta, přednášky a udělal si kartičky se včema vzorečkama. Klasika: na jedné straně název sloučeniny a na druhé její strukturní vzorec. Znát dokonale vzorce se hodí, abyste byli schopni odvodit reakce a taky je můžete krom části kde se vzorce poznávají nebo kreslí taky vlepit do rozepisovaček, kde vám nahromadí cenné bodíky.

Někteří spolužáci si dělali neskladné kartičky na svaly. Já si dělal kartičky na průchody a kanálky v lebce: na jednu stranu jsem napsal název kanálku a druhou stranu jsem rozdělil na tři rámečky, nahoře bylo odkud kam to vede a dole zbylo hafo místa na všecky blbinky, co tam vedou. Když bylo větší množství informací na jeden kanálek, tak sem to prostě udělal rozkládací, viz fotka :-)


mnemotechnické pomůcky

9. srpna 2011 v 17:12 studijní materiály
Nějaké moje mnemotechnické pomůcky

Útvary v lig. hepatoduodenale. Připomíná mi ksicht... "a" je v abecedě před "d" a a zespod pusa nebo prostě fajfka co to spojuje... je to hovadinka ale mi pomáhá


Extrahepatické žlučové cesty
jak když napomínáme malé děcko aby něco nedělalo (kroutíme hlavou a prstem hrozíme :D):
ductus hepaticus dexter vzniká spojením ramus anterior a posterior (dexter - hrozíme pravým ukazováčkem, leváci mají smůlu :-P, anterior a posterior - prstem kýváme dozadu a dopředu)
ductus hepaticus sinister vzniká spojením ramus lateralis a medialis (sinister - hlava je nalevo od hrozícího prstu, lateralis a medialis - hlavou kroutíme laterálně a zas mediálně, ze strany na stranu)

Je to stupidnější než ta předchozí pomůcka a jak to píšu, tak se tomu směju, ale funguje :-)

spousty mnemotechnických pomůcek najdete tady: http://lenjulenka.blog.cz/
(doufám, že se na mě čerstvá paní doktorka nebude zlobit, že tu dávám odkaz na ni. Je to přece jen propagace ;-))

os temporale

9. srpna 2011 v 16:45 studijní materiály
ňake moje omalovanky zas a asi naposledschéma míšního nervu

8. srpna 2011 v 20:53 studijní materiály
Dávám tady jednu moji malovánku. Měla by být správně ;-) ale neručím za to :-D

jinak pokud se vám takovéhle schémátka líbí nebo máte jakoukoli jinou úchylku na barvičky, tak vřele doporučuju tento blog, kde je takovýchhle anatomických srand požehnaně http://lenjulenka.blog.cz/