Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Září 2011

co se učit z Čiháka

22. září 2011 v 21:06 rady a tipy
NAŠIM PRVÁKŮM

Neučte se ani přehled tkání ani základní rysy embryonálního vývoje, je to celkem zbytečné a zabírá to čas, který jste mohli věnovat tomu, co budete muset umět.
A neučte se žádné vývoje, které v Čihákovi najdete. Jen vás to znechutí a vezme sílu na potřebné věci (vývoj zatím fakt neřešte...)

Naučte se:
Anatomické názvosloví, Obecnou osteologii, Obecnou arthrologii (z těchhle dvou ty podstatné věci) a tak dále a tak dále.... přes spojení páteře a její pohyblivost atd. atd. ...s kostma se učte zároveň vazy a klouby (ty se na cviku neprobírají a přednášky většina z vás vypustí už příští, tj. druhý týden - i když některým poctivcům to nedá a vydrží třeba i týdny tři :D)
U svalů se pak učte i jejich kořenovou inervaci, jejich fascie a osteofasciální prostory.
A učte se to, co vám řeknou vaši kantoři, protože ti vás pak budou zkoušet z toho, z čeho budou chtít :-)
V letňáku se u orgánů učte i cévní zásobení a inervaci! Je to sice kvůli tomu pidipísmu otrava, ale je to důležité.

Ač jsem výše napsal, že přednášky budou pro vás zřejmě těžko stravitelná super-čistící vláknina (ani nevím, jestli to dává ten smysl, co sem chtěl - spíš ne :-)), tak bych vám doporučil, abyste na ty přednášky chodili!!! Nejlepší je přečíst si dané přednášené téma den předem, ať se chytáte (témata naleznete v sylabech)!!!

A kromě královny anatomie nezapomínejte taky trochu průběžně prozkoumávat hluboké vody chemické, ve kterých se utopilo už dost študáků... prozatím stačí abyste se alespoň smočili u břehu, kde k vám připlave alespoň nějaký ten žabinec pojmů ;-)

Rozhodně nepodceňujte žádný předmět :-) Už vůbec ne biologii - mimochodem mé srdeční záležitosti.
Nepodceňujte, poněvadž, světe div se, ono se na to ve druháku bude co? No navazovat :-)

jdu se věnovat zase svojim studijním povinostem (vemte si ze mě příklad, učím se na zítřejší přednášky, aby zlatá zrna lidí, snažících se nás něco naučit, padla na úrodnou půdu mé šedé kůry mozkové, kde se prozatím, jako na každé půdě, drží jen obrovské pavučiny matně odrážející stíny dávno zapomenutých vědomostí)

třikrát hurá, hurá, hurá a učit se, učit se, učit se

otázky & odpovědi

22. září 2011 v 0:19
pište tady (a nebo přímo pod příslušné články) veškeré své dotazy, pokusím se na ně odpovědět podle nejlepšího svědomí

úvodní hodiny

22. září 2011 v 0:12 já a studium
Tak úvodní hodiny máme za sebou.
Už nás, druháky, ve fyziole postrašili, že tam občas zběsile cáká krev a študáci se bílí sunou na podlahu a informovali, že máme nosit BÍLÉ pláště. V biochemii nás poučili, že nemáme ochutnávat kyselinu sírovou a nalívat si pití do kádinek a nemířit na sebe zkumavkami, protože sem tam něco bouchne či vybublá. V histologii nás přivítali dvěma hodinami nabitými nicneříkajícími pixely z Olyvie a v anatomii nám dovolili abychom se začali učit očička a pars petrosa ossis temporalis a něco dalšího co sem už zapomněl.
Ještě zvládnout úvodní přednášky a úvodní víkend ;-)

Krom toho se po chodbách začaly objevovat tápající postavy patřící prvákům, zatím dynamicky se pohybujících na vlnách prvotního nadšení a elánu, na kterých je nasazena hlava, která připomíná zběsile se šklebící halloweenskou dýni.
Jakpak se asi budete, milí noví kolegové, tvářit za týden? :D

Tímto bych rád přivítal letošní prváky: vítejte a nezoufejte! To, co se vám teď může zdát strašné se stane děsivějším!

Ať se vám nerozprknou hlavy jak do nich budete nalívat vědomosti. Všem kantorům přeju, aby jim nepraskla hlava z kouzelných hovadinek, které budou od nás, studentů slýchavat více než pravidelně!

A TaKy aBYchoM še mJEli všiCHnI MoCiNKy MoC LááDi, mucQ

1. rok - anatomie 1

6. září 2011 v 17:26 zkoušky
V Olomouci je anatomie třísemestrální (díky Bohu!), to znamená, že smysly, CNS a topografie se zkouší až ve 3. semestru, to je ve druháku. Všecko ostatní se zkouší v prváku. Zkouška se skládá z testu a z ústní části.

Test
Je snad zákeřnější než samotná ústní zkouška. Je v něm 20 otázek s tím, že máte na výběr tuším z 5 možností, přičemž jen jedna je správná. Jádro pudla je v tom, že máte před deseti otázkami např. napsané, abyste našli jednu špatnou odpověď. No ale u jednotlivých otázek může být další zápor: "Co neprochází pod ligamentum inguinale". Takže se do toho můžete velice snadno zamotat. Dost velké procento lidí vylétává právě na testu. Pokud nemáte minimálně 12 správných odpovědí, tak letíte a musíte se přihlásit na jiný termín. Nicméně jeden termín vám vemou, až jak test neuděláte i napodruhé... složité? :D Prostě když vyletíte jednou, tak se nic nestane. Podruhé to zabolí ;-)

Ústní část
Vytáhnete si kartičku, na které máte tři otázky (jednu z cév a nervů, druhou z organologie a třetí z pohybového systému). A jdete si sednout na potítko, kde můžete sedět i hodinku, hodinku a půl... takže: před zkouškou moc nepijte, ať se nepočůráte a za druhé si s sebou vemte nějaké pití, ať nepojdete žízní - já zažil oba extrémy :-D (mezi testem a ústní částí je čas si odskočit).
Zkoušející jsou velice hodní (nicméně i docenti a profesoři jsou jen lidi, tak můžou být i mrzutí, ale řekl bych, že to je jen výjimečně). Že jsou zlí a chtějí podrobnosti pouštějí do éteru lidi, které vyrazili. Mě poprvé vyrazili a musím říct, že jsem už v polovině prosil, aby to už ukončili, protože jsem fakt neuměl... a někomu holt chybí autoevaulace, tak nadává. Takže nevěřte všemu, co mezi studenty koluje a nebojte se! Vyhodí vás vesměs až za velice hrubé neznalosti.
Abych byl konkrétní, tak většina má strach ze zkoušní pana docenta Laichmana. Nicméně tyto obavy jsou zcela liché a troufám si říct, že je pan docent spravedlivý a přívětivý zkoušející, ze kterého není třeba mít obavy.

Dobře vás připraví jak Čihák, tak Petrovický. Já na přednášky sice nechodil, ale slyšel jsem, že např. nákresy pana profesora Holibky jsou užitečné, když si člověk opakuje na zkoušku, tak bych být váma ty přednášky alespoň zvážil.

Tady máte ještě odkaz na seznam otázek

pro prváky 2 + jak na anatomii

4. září 2011 v 17:55 rady a tipy
nazdar, dávám tu další rady, které mě napadly, tady jsou:

Zdá se to jasné, ale někdo třeba nemusí vědět, že přez zkouškové období se do školy nechodí :-)

Před zkouškovým se choďte pravidelně dívat na STAG. Některé termíny zkoušek jsou totiž celkem rychle fuč a můžou na vás zbýt jen ty termíny, které vám absolutně nevyhovujou. Nicméně nezoufejte, po nějakém čase jsou většinou vypsány termíny nové (i když na anatomii žádné jiné nevypisovaly a zůstaly tam termíny, které tam dali hned - všechny ale bohatě stačily)

Seminární práci do angličtiny si udělejte už během roku a nenechávejte to na zkouškové! Vím, že se vám bude zdát, že toho je na vás moc, ale věřte, že o zkouškovém se toho nakupí daleko více a vy se pak budete bušit do hlavy proč ste to neudělali dřív!!!

Jak se učit anatomii?

Přednášky vám pravděpodobně nic nedají, pokud si probírané učivo dopředu alespoň nepřečtete, proto si stáněte učební plány (platí to i pro jiné předměty!!) a mrkněte na to předem. Je to ideální kombinace. Dobředu se také podívejte na učivo, které se bude probírat ve cvičeních :-) Víte, o čem kantor mluví, a pasáže, které vám v učebnici nebyly jasné, pochopíte (já to tak nedělal :-) ale taky mě to potom trochu mrzelo) ...učební plány jsou na webu fakulty --> pro studenty --> magisterský program --> studijní plány a sylaby

Učte se s obrázkama!! Půjčte si nějaký atlas nebo zaskočte do knihovny a tam se na to mrkněte!! Je hodně důležité, abyste pochopili prostorové vztahy!! Velice vám to potom usnadní učení se dalších věcí!!

Od začátku se učte s kostma i vazy a klouby! A se svaly se učte fascie a topografické prostory! My sme to nedělali a pak sme brečeli :D

Před pitvama se budete učit topografii. Vím o jediné učebnici topografie - Přehled topograficé anatomie - Kos... topografickou (ale také systematickou) anču taky najdete tady!! Vřele doporučuju. Návod na pitvu najdete v knihovně. Pokud to nenajdete sami, tak vám paní knihovnice velice ochotně poradí ;-)

Na zimní semestr budete potřebovat Čiháka 1 a 3... 2. díl otevřete až v letním semestru. Pokud si nebudete kupovat Petrovického, což je více než vyrovnaná (a o poznání levnější) varianta, jen je k němu potřeba půjčit nebo koupit atlas. Já s ním ale nemám přímé zkušenosti. Učil jsem se z Č.

další rady pro prváky najdete tu

známky zubní

2. září 2011 v 9:31 studijní materiály
Protože zubní známky v Č nejsou, tak vám je tady vypíšu, ať budoucí generace nemusí ****** u přípravy na anatomii ;)

známky zubní jsou obecné rozlišovací znaky u zubů

známka kořenová
- znamená odklonění kořene od kolmice vztyčené na kousací plochu směrem distálním
- u některých zubů je navíc odkloněn ještě distálněji i hrot kořene

známka úhlová
- ukazuje, že laterální (distální) úsek kousací plochy zubu je více zaoblen než úsek mediální (mesiální)
- mesiální strana korunky často svírá s kousací plochou větší úhel (až 90°) než strana distální (výjimku tvoří dolní řezáky)

známka zakřivení
- vychází z většího zakřivení vestibulární plochy korunky na straně mesiální než na straně distální
- znamená to, že kolmice vztyčená z kousací plochy k nejvyššímu bodu korunky nevychází ze středu kousací plochy, ale je posunuta mírně mesiálně
- tento vztah je použitelný pouze pro řezáky a špičáky, méně pro třenové zuby a není použitelná pro stoličky)
- je dobře hodnotitelná i v příčném řezu zubem

zápis do prváku !!!

1. září 2011 v 10:52 rady a tipy
Předně všem, kteří si toho čtou gratuluju k úspěšně vykonaným přijímacím zkouškám!!!
Vezmeme to polopaticky:
vlezte na web fakulty --> Studentům --> Studijní agenda (STAG) --> přihlaste se (tak, jak ste to dostali v pokynech, já si na to už nevzpomínám) --> MOJE STUDIUM --> KROUŽKOVÝ PŘEDZÁPIS --> vyberte si kroužek (uvidíte tam rozvrh, vyberte si jaký vám bude vyhovovat) --> potvrďte svoji volbu (zapsat to jde až po odstartování zápočtu, ale vybrat si ho můžete už dopředu ať víte, na co budete rychle klikat jakmile se to spustí!!!)...

!!!!!! PŘEDMĚTY SI NEZAPISUJTE JEDNOTLIVĚ, ZAPISUJE SE TO KROUŽKOVÝM PŘEDZÁPISEM, KDE MÁTE VŠECKY ÁČKOVÉ (i cizí jazyk) UŽ NAPSANÉ... VYBÍRÁTE SI TEDY CELÝ ROZVRH, NE JEDNOTLIVÉ PŘEDMĚTY JAK U JINÝCH FAKULT !!!!!!!!

Hned jakmile je možné se zapisovat, tak se většinou strhne obrovská lavina studentíků a náš milovaný STAG to většinou nevydrží, takže je možné, že tam budete sedět a klikat co dvě minuty, jestli to už jde... a co dvě minuty (i rychleji) můžete klikat třeba do oběda...

S nepovinnými předměty si v prváku nezatěžujte hlavu! Vůbec je neřešte, stačí si zapsat ten kroužek. Prvák je dost veliká facka i bez věcí navíc. Kdo samozřejmě chce, tak mu to neuškodí. Já třeba nic navíc neměl ;-)

Kdo by se nevyznal v těch rozvrzích tak:
fialové jsou přednášky
zelené jsou povinné semináře
modrá jsou povinná cvičení
Těch dlouhých modrých ikon od 7 do 12 (resp. od 1 do 6) se neděste. To budete mít jednou za semestr, je to pitevní týden, ve kterém vám všecky ostatní předměty odpadají.

Němčináři mají na výběr z menšího množství kroužků (asi 4) - přečtěte si oficiální návod na zápis

Informace z oficiálních míst tady !!!

je ze mě druhák

1. září 2011 v 10:39 já a studium
Splněno :-) dokoulel jsem to do druháku. Těšte se na nové rady a tipy pro prváky nebo třeba studijní materiály ;-) Kdybych něco nezmínil nebo vy měli nějaký dotaz, tak pište, piště, rád vám pomůžu, kolegové :-)