Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Prosinec 2011

Nebaví vás regio brachii?

17. prosince 2011 v 20:08 dokumenty & videa
Anterolaterální přístupová cesta na paži pro traumatologické zákroky ;) (anglicky)


Hlavové nervy - schémata

17. prosince 2011 v 15:27 studijní materiály
Hlavové nervy jsou strašák nejednoho medika a protože je někdy lepší to vidět názorně, tak věřím, že Tahleta schémata můžou být hodně nápomocná.
Přidávám i jakš takš přehledný (obkresloval jsem to z našeho Přehledu histologie člověka v obrazech II.) nákres jader hlavových nervů, které je nutné znát, abyste se v tě změti vyznali.


A zjistil jsem zajímavou věc. Když se učím histologii, tak chcu dělat v histologické laboratoři nebo na patole. Když se učím topku, tak chcu být chirurg a když neuroanatomii, tak chci být neurolog, psychiatr nebo neurochirurg :-D. Dospěl jsem k závěru, že je to obranný mechanismus, který si vypěstovalo moje podvědomí, abych se z toho učení nezcvoknul a dokázal si k němu zachovat jakš takš kladný přístup.

Transplantace srdce

16. prosince 2011 v 21:47 dokumenty & videa
Na stránkách National Institute of Health sem našel komentovanou transplantaci srdce. Je to samozřejmě v angličtině, ale to není žádný problém, když si otevřete dvě okna - jedno s videem a druhé s kompletním přepisem mluveného komentáře, tak tomu jde krásně rozumět.
Další podobná videa můžete najít v oblíbených odkazech ;-)
Tak si běžte udělat popkorn a přeju příjemnou zábavu.

dopis Ježíškovi

14. prosince 2011 v 11:33 já a studium
Dneska sem se ráno vzbudil a jakmile sem otevřel oči, tak sem sáhnul po křeslu, které mi slouží jako noční stolek, věšák, knihovna a stůl, a vzal sem si do ruky učebnici topografie.
Pak jsem si až vzpomněl, že se mi vlastně chce na záchod a taky že bych něco pojed.
A tak sem se zlek, že se mi vlastně převrací taková ta pyramida priorit nebo jak se tomu říká. Jak sme si na základce nebo střední dělali takový ten přehled potřeb, kde úplně dole, ten nejelementárnější základ bylo jídlo, spánek a jiné fyzické potřeby. Můj hypotalamus už je zmatený... Kůra ho bombarduje informacema, že mě příští týden čeká v jeden den praktická zkouška z topografie a zápočtový test z histoly najednou. Ten to vyhodnocuje a pak se mi v retikulární formaci tvoří nové centrum, které je zodpovědné za proces učení :-D
A na světě zas běhá o jednoho asociála víc ;-)
A do toho si tak lehce opakovat systematickou anatomii, aby ta topka dávala vůbec smysl. Toť ponaučení pro příští generace, že se mají tu anatomii v prváku fakt nadrtit, protože bez základů to pak jde těžko a pomalu. A vlastně to je jedno, protože anatomii do dvou týdnů po zokušce zase zapomeneme všichni do jednoho :-D
A tak můj dopis Ježíškovi zní:

Milý Ježíšku,
k Vánocům si nejvíc přeju zdraví pro mě a všechny mé blízké, dále si přeju zápočet z biochemie, histologie a anatomie. Dále bych si přál výkonější kůru mozkovou a neunavitelné oči. Doufám, že letos uděláš výjimku a dáš mi dárky dřív, nebo budu moc smutný, protože jsem celý rok velice hodný kluk (až na pár věcí, které si snad neviděl).
Nezklam mě prosím,
tvůj věrný kamarád
P.S. Nemám rád Santa Clause, tak by to snad šlo :-)

edit: Všechny zápočty jsem udělal, takže Ježíšek existuje

vyhlídka Vánoc

8. prosince 2011 v 23:18 já a studium
Vyhlídka Vánoc není ani letos nijak vábná. Lidi se sice těší na kapříka, cukroví, pohádky a kýčovité reklamy s vánoční tématikou, ale medici se leda tak těší na to, až začne letní semestr. Respektive na to, až zkončí zkouškové. Ono je sice daleko, ale jak pro koho. Pro nás je už zatraceně blízko a připomínají nám to všelijaké zápočty, ať už formou popitevky nebo praktické zkoušky z biochemie.
Minulý rok jsem svátky proseděl nad chemií. Učil sem se vzorečky, typické vlastnosti, reakce a počítal si příklady (na které není radno zapomínat, protože za a) nejsou tak težké a za b) je za ně dost bodů). Letošní Vánoce prosedím nad podivuhodnými schématy zapojení různých částí CNS.
Jedna věc se asi během studia totiž nikdy nezmění. Pořád je co se učit.
Zvláštní je, jak si všichni myslí, že jinde je tráva zelenější...
Prváci vzhlíží ke druháku jako k majáku, jako k záchrannému bodu, jako k vytouženému cíli a říkají si, že odtam je už nikdo nevyhodí. Sranda je, že se všichni třesou z anatomie a pak všechny povyházejí z chemie.
Druháci se smějou tomu, jak v prváku vyšilovali a chtějí se vrátit do časů relativní pohody, protože už asi zapomněli, jak jim bylo. A taky chtějí zabít toho, kdo vymyslel, že druhák je odměna za prvák, protože zimní semestr stojí vážně za to. Zároveň tuší, že heslo "a bude hůř" je zřejmě univerzální, a že ve třeťáku budou toužebně skuhrat po časech minulých nebo nastávajících.
Takže všem prvákům, co se učí na popitevku nebo se zděšením nahlédli už na lebku a všem druhákům, co se musí připravovat na přezkoušení z fyzioly, histologické testy a topografii a vlastně všem opravdovým vysokoškolákům přeju hodně zdaru.
A nebojte, bude hůř ;-)