Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Leden 2012

emryologie

23. ledna 2012 v 18:09 já a studium
Teď sem dočetl skripta z embryologie a musím říct, že na mě ty informace dost zapůsobily.
Je to až k neuvěření, jak se všechno vyvine z jedné, s prominutím, blbé zygoty.
A když si představím, co všechno se může po**at, tak mě mrazí.
A taky mě mrazí z toho, že se to budu muset naučit :-D
Ale stejně to je paráda :-P

2. rok - anatomie II

22. ledna 2012 v 11:55 zkoušky
Zápočet dostanete za dvě zkoušení. Nejdřív se dostanete k praktické zkoušce z řezů mozkem a makroskopie CNS. Rozhodně doporučuju si to všechno důkladně projet na k tomu určených stránkách našeho ÚNA: Neuroanatomie a online Atlas řezů mozkem. A taky většinou nezůstane jen u struktur, ale budou se vás ptát například na funkční korové oblasti nebo na některé základnější znalosti nervových drah.
Druhá část praktické zkoušky, která se u nás dělala hned týden před Vánocema nebo pak až v lednu, je topografie. Prominuli nám končetiny, takže my museli umět jen hlavu, krk a trup. Byla nám k tomu doporučena zelená knížečka Základy anatomie - 5. anatomie krajin těla od Grima, Drugy a kolektivu autorů. Kdo má koupeného Petrovického, tak ať si to přečte i v něm - čím víc zdrojů, tím líp :-).

Samotná zkouška začíná stejně jako v prváku, tj. testem. Musíte mít zase minimálně 12 bodů z 20. V testu se často vyskytujou hlavové nervy, pak topografie, smysly a dráhy.

Před ústním zkoušením jdete klasicky na potítko a tam zkoušíte, co ze sebe vypotíte. Nevím čím to je, ale úspěšnost u prvních pokusů byla v druháku podstatně vyšší než v prváku :-)

Já jsem se učil z Petrovického a padl mi do oka. Přijde mi, že je napsaný pochopitelněji a je v něm všecko, co budete potřebovat. Dobrá věc je učit se zároveň i z té Neuroanatomie, na kterou jsem dal odkaz nahoře (a taky je v oblíbených). Nákresy pana profesora Holibky jsou užitečné při opakování na zkoušku. Nicméně vám doporučuju, jestli si je už teda budete kupovat, abyste si do nich začali kreslit z té Neuroanatomie, protože na přednáškách je nastavené vražedné tempo a pan profesor popisuje už nakreslené obrázky, tak sem to nedá stíhat a spíš než k užitku by vám to pak mohlo uškodit, kdybyste si něco poznačili špatně nebo tak ;-)

budíček

15. ledna 2012 v 0:19 já a studium
Dostal jsem se do fáze, kdy si říkám, že to už stejně nestihnu a k tomu jsem z toho už tak zhnusený že se mi to nechce ani číst. Tak pro představu jsem umyl nádobí a vyleštil pec v kuchyni... jo, tak bídně na tom jsem :-D Ale kupodivu jsem smířený a nenervuju se, což mi dělá radost. Musím se pochválit za to, jak vyrovnaně k tomu přistupuju :-D však jak říkal můj bývalý soused politolog: "Je to jen první termín, na ty se neučí." Pak ho z fakulty vyhodili.
Taky bych se chtěl podělit s mým fíglem na vstávání. Na věži v pokoji jsem si nastavil budíka a ráno mi začne vždycky značně nahlas hrát tahle... mmmmm... bomba
Text je taky hodně příznačný, ale protože tomu asi nebudete rozumět (ne že bych podceňoval vaše jazykové schopnosti... ono by tomu asi nebylo rozumnět ani v češtině :-P), tak tady hodím přepis:

We will never sleep, 'cause sleep is for the weak
And we will never rest, 'til we're all fucking dead
...
I refuse! I refuse!
I refuse to close my eyes


Zaručuju vám, že vás to probudí pěkně rychle. Vedlejší efekty jsou mozková mrtvice, psychóza nebo průjem.
Jojo... není nad starou dobrou písničku o lásce.
Nějak jsem dostal zase chuť do boje :-) Jdu se prosekat autonomním nervstvem. Jestli u toho usnu, klesne mi hlava a propíchnu si zvýrazňovačem oko, tak mi na náhrobek napište:

Zde leží jenommedik, medik jež miloval svět a pro zdraví jeho chtěl se bít.
Dřív než mohl skalpel k boji vytasit, zemřel mlád dvacet jedna let.

kofeinová lázeň

13. ledna 2012 v 21:59 já a studium
Teď sem si dodělal výpisek z čichového mozku, protože v Petrovickém toho je nějak málo a chybí mi tam základní věci. A taky sem začal dopíjet poslední skleničku mojeho kávového, no říkám tomu milkshake, ale bůhví co to je. Udělal sem tunu rozpustného kafe a zalil asi tunou a půl mlíka a přidal půl tuny cukru a teď to piju. A ano, moje oblíbené písmenko je A.

Včera večer jsem si dal tak silné kafe, že mě z toho začala bolet hlava a musel sem si vzít aspirin, abych byl schopný se něco naučit nebo alespoň fungovat. No ale neodradilo mě to a zrovna teď surfuju na další obří vlně kofeinu. Snad mi nepraskne srdce a jestli jo tak to bude alespoň romantická smrt.

Až udělám zkoušku, tak nechcu kafe ani vidět minimálně půl dne :-D
Měl bych ji udělat, protože bych si měl s tou kávovou lázní dát ze zdravotních důvodů pauzu aspoň do dalšího zkouškového. A taky se mi nechce učit až do 17. února :-)
Jdu se vyvézt na té kofeinové vlně až do anatomického nebe.
Dokud je čas

Všechno, jen ne se učit!

12. ledna 2012 v 1:12 nezařazené
Když se člověk potřebuje učit, tak podvědomí pracuje velice svědomitě na tom, aby k tomu nedošlo. Já pak mám návaly uklízení nebo sportovního nadšení, které zpravidla upadá s prvním uběhnutým kilometrem. Tohle jsem zplodil místo učení se mesencephala, na které jdu teďkom. Přijde mi to vtipné, tak vám to tady dávám ;-)

Zítra mám zkoušku,
strach na mě sedá.
Umím jen trošku,
tvář má je bledá.

Zítra mám zkoušku
a usnout se nedá!
Dám si po doušku,
žádná to věda.

Zrovna jsem zkoušen.
Profesor, už děda,
podléhá zkroušen
je čas oběda.

Tak byl jsem odzkoušen
hle, idex tasím.
Štěstím zardousen
domů to hasím.

rádio BBC 4 - Medical Matters

11. ledna 2012 v 1:02 nezařazené
Dneska sem objevil pěkný pořad rádia BBC 4 - Medical matters.
Pro všechny, kteří si chcou pocvičit angličtinu nebo chtějí podklad k nějaké nezáživné činnosti.
Jsou tam ke stáhnutí půl hodinové epizodky a angličtina je srozmitelná a hlavně má ten hezčí, britský, přízvuk :-)

Jinak zrovna bojuju s anatomií. Udělal sem si plán, kolik se toho potřebuju jaký den naučit a jak už to bývá, tak sem jeden celý den ve skluzu :-D A kdoví, kolik si toho pamatuju z toho, co jsem už projel že :-)

Vazivové ploténky pánve

4. ledna 2012 v 18:34 studijní materiály
Jsou 3. Vycházejí z vazivové pochvy vasa iliaca interna a rozbíhají se k močovému měchýři (vesikální ploténka), pohlavním orgánům (genitální ploténka) a konečníku (rektální ploténka).

Vesikální ploténka (paracystium)
Doprovází vazivový pruh ligamentum ubilicale laterale k zevnímu okraji močového měchýře a dále pokračuje k pupku jako prevesikální (vesikoumbilikální fascie)

Rektální ploténka (paraproctium)
Doprovází ke konečníku vasa rectalia media

Genitální ploténka muže
Je málo vyvinuta. Jsou v ní uloženy ampuly chámovodů a subperitoneální části semenných váčků.

Genitální ploténka ženy (parametrium a parakolpium)
Je mohutná a peritoneum vyzdvihuje v příčně postavenou řasu ligamentum latum uteri. Horní část je parametrium okolo dělohy a dolní část parakolpium kolem pochvy. Zesílené vazivové pruhy parametria, které probíhají podél arteria uterina k bočním stěnám pánve se označují jako ligamenta cardinalia a tvoří hlavní část závěsného aparátu děložního. V parametriu se kříží arteria uterina s ureterem 2 cm od děložní hrany a 1,5 cm od klenby poševní.


Toť co najdete k vazivovým ploténkám v Kosově topografii.

RTG stín srdce a Testutovy body

4. ledna 2012 v 18:19 studijní materiály
RTG stín srdce je jinak řečeno obrys srdce na rentgenu.
A kdyby někdo nevěděl (jako třeba já než sem si to našel), tak pod názvem Testutovy body se skrývají auskultační místa chlopní. Obrázek dávám s mojem a černobílém vydání.Projekce páteře, ledvin a jiných orgánů

4. ledna 2012 v 18:15 studijní materiály
Dávám tady pár obrázků, které by se mohly u topky hodit. Našel jsem je na tady tomhle blogu, tak se tam mrkněte, jsou tam zajímavé věci ;-)