Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Únor 2012

Na bytě - hluché období

28. února 2012 v 10:52 já a studium
Na bytě je bordel. Stůl neslouží jako stůl, zem je jedna velká almara a jen postel je obyvatelné místo. Z jediné skříně co tu máme se na mě šklebí halda učebnic a z okna vidím, že zas sněží. Na záchodě přimrzá pozadí k sedátku a v kuchyni vám jde pára od pusy a mezi špinavým nádobím aby člověk čistou vidličku pohledal. Když si chcu udělat kafe, tak musím nejdřív odloupnout pěkný kus zaschlého gruntu. A na chodbě je nějaký divný smrad. Ten tam byl vždycky a nikdo neví, z čeho se line. A takhle tady žijem 67 roků po válce Smějící se.

Teď se tu moc článků neobjevuje, je holt nějaké hluché období. Fyziologie je zajímavá, biochemie taky, ale to učení je na facku. V mikrobiologii čekám co kdy chytnu za infekční a vysoce virulentní kamarády. Ošetřovatelství je taková malá hvězdička mezi ostatními obory-giganty. Myjeme si tam ruce, oblíkáme si chirurgické pláště a čeká nás plno jiných věcí, které narozdíl od jiných předmětů zavánějí praktičností. Ne že by ty gigaobory nebyly zajímavé, právě naopak, ale zajímalo by mě, kolik mi z nich zůstane v hlavě a kolik z nich budu doopravdy využívat.

Kdo by se nudil v tomhle psím počasí, podívejte se na nějaké pořady s MUDr. Janem Hnízdilem. V Show Jana Krause se nasmějete. V Hyde parku se asi i naštvete.

Mějte se a pilně se učte

Nepojmenovaná souhvězdí a dieta pro důchodce

20. února 2012 v 21:19 já a studium
Tak sem se dneska dozvěděl, že zkoušku z biochemie budeme psát v jídelně fakultní nemocnice. Proč? Protože ke konci letního semestru se budou posluchárny bourat a naše stará dobrá kamenná budova se začne propojovat s fungl novou. Ta se zatím skládá z ocelové kostry, která ve mě nevzbuzuje zrovna pocit jistoty. Připomíná to párátka. Až tam jednou budu muset jít, tak si dám sakra pozor, aby zrovna nefoukalo. :-) Doufám, že že peníze ještě nejsou všude důležitější než kvalita a dopadne to dobře. Ale na obranu stavařů a koneckonců i vedení musím podotknout, že o stavařině vím leda to, jak se dělají kvalitní chodníky.
Ale zpět k té zkoušce. Kvůli otevírací době jídelny pro personál se bude muset začínat o něco dříve než obvykle. Důchodci, kteří tam docházejí dopoledne, mají smůlu a budou mít jednodenní dietu.
Je hezké jak se o ten zdravotnický personál starají.
I když taková jednodenní pročišťovací pauza je pro tělo určitě přínosná, chci být doktor, nechci být důchodce.

Další zajímavá věc, kterou jsem dneska zjistil je ta, že když pozorujete v mikrobiologii nativní preparát v zástinu a máte blbou rovinu, tzn. že blbě proostříte a místo organismů pozorujete se zájmem (a čistým, bohužel planým, nadšením, že jste objevili to, co po vás bylo vyžadováno) strukturu podložního sklíčka, tak to vypadá, že pozorujete noční oblohu plnou zářících hvězd seskupujících se do souhvězdí, které ještě nikdo nepojmenoval.

Pak přijde kantor a máte po romantice.
Ani si nejsem jistý, jestli to, co sem pojmenoval noční nebe bylo podložní, krycí sklíčko nebo úplně něco jiného.

Bádejte, objevujte, studujte :-)

jenomprofesoři

14. února 2012 v 11:03 nezařazené
To se zase někomu povedlo rozdmýchat oheň mezi geopolitickým pupkem naší republiky a ostatní lůzou.
V lidových novinách z 21. ledna otiskli rozhovor s profesorem Cyrilem Höschlem, ale o tomhle sem nevěděl - nicméně celé si to můžete přečíst tady. O co vlastně šlo jsem si přečetl až v našem žurnálu a hlavně na stránkách naší fakulty.

Pan Höschl nejprve prohlásil, že se nechce nikoho dotknout a pak se vyjádřil ve smyslu, že profesura z UK má vyšší úroveň než profesura z LF MU i naší LF UP, nemluvě o jiných fakultách. Tím nás sesadil z trůnu, který nenáleží jen tak někomu. Prostě jejich profesoři jsou někdo a ti naši jenom trochu někdo. Protože nejsou z UK.

Myslím, že nemluvím jenom za sebe, když poděkuju našemu panu děkanovi nejen za to, že se postavil za naše profesory, za naši fakultu, ale že se vlastně postavil i za nás, za studenty, kteří si našich profesorů vážíme.

Pan profesor Cyril Höschl je přednostou Psychiatrické kliniky 3. LF UK a člen Rady vlády pro výzkum a vývoj.

Co říct. Snad to nemyslel tak zle a zle to jenom vyznělo. Nic není černobílé, zato barev a jejich odstínů je nespočet.
A aby ani ta moje reakce nevyzněla zle, tak musím říct, že s některými jeho názory z rozhovoru v LN se více či méně ztotožňuji.

2. rok - histologie a embryologie II

1. února 2012 v 22:29 zkoušky
Zápočet před zkouškou už neobsahuje jenom čistě obrázky, ale nacpali tam nezáživnou teorii o přípravě a barvení histologických preparátů. Co naplat. Kdo chcete být patologové, tak toho stejnak budete muset umět víc :-P Teda myslim :-) No ale dá se to překousnout, poněvadž jsou to víceméně základní otázky. Čím se odvodňuje v elektronové mikroskopii, co následuje po parafínování a podobně. Obrázky pak jsou obrázky, ty si stačí nalít do hlavy z průvodců praktických cvičení a když to doplníte prezentacema, tak vás nic nezaskočí.

Vlastní zkouška je test o sto otázkách, který se píše ve velké posluchárně. Přišlo mi, že tam byla víc jak polovina otázek z embryologie, takže ji určitě nezanedbat. Sem tam se objevila zákeřnější otázka, u které se člověk zapotil, ale v celku to nebyly žádné podrazárny. Naopak u množství otázek ledabyle mávnete rukou a nezdržíte se u nich ani deset vteřinek.
Ve zkouškovém testu už žádné otázky na techniku přípravy a barvení preparátů nebyly!!!

K přípravě vám budou stačit naše skripta, i když jsem si jistý, že pár otázek co sem měl ve skriptech nebyly.