Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Září 2012

přednášky patologie ZS + LS

25. září 2012 v 23:15 studijní materiály
Tady posílám přednášky z patologie ze zimního i letního semestru. Doufám, že to nikomu nebude vadit (ale je to na stránkách ústavu volně ke stažení tak snad ne). Každopádně jsem to zahesloval a při vyhledávání na uložto se soubor nezobrazí.
Takže tady, milí medici, máte odkaz: http://www.ulozto.cz/x4xWmNT/prednasky-rar
A tady heslo: patola
Heslo není dvakrát originální, ale o to o čtvrt na dvanáct nejde.

První dojmy třeťáka

25. září 2012 v 23:02 já a studium
Povzbuzen novými komentáři od pravidelných čtenářů se vám zase ozývám.
Teď jsem si stáhnul všecky přednášky z minulého roku do patologie a dal je do formátu pdf. Tak jsem si udělal malilinkatou exkurzi do toho, kolik toho vlastně je. Mám z toho šoufky. Měl bych se začít doopravdy učit a ne si to jenom číst pro přehled. Z psychoterapeutických důvodů jsem si pustil Babyshambles.
Srovnávám patologii se sociálním lékařstvím a uvažuju proč ten předmět máme. Nenapadá mě nic lepšího než to, že nás má připravit psychicky na otravné pacienty. Prostě nás má nasrat. Vedle gandrén, dystrofií a bůhví čeho se ještě dočkáme po patologickém odpanění máme vypracovat třístránkovou esej na téma typu eutanazie, interupce a tak podobně. Máme uvést citace přímé, nepřímé, zdroje. Zarazilo mě, že máme čerpat minimálně ze tří zdrojů. Knih, odborných článků. No tak jestli já si najdu čas na přečtění tří knížek o eutanazii plných filozofických vzdechů nad tím, co daný autor považuje za vzdechůhodné... A oni to s tou literaturou myslí vážně. Bylo nám zdůrazňováno, že jistá studentka dokonce měla pět odborných debat s farářem. Patola je záživná. Je to masíčko tak akurát pro moje choutky. Ale nějaké odborné rozbory něčeho, na co má beztak každý svůj názor?
Omlouvám se za můj nezájem velice agilním vyučujícím.
V patologické fyziologii jsme probírali injekční techniku. Připadal jsem si jako v ošku. Nevím, jestli nás to má uspat, aby si pak vychutnali jak nás probudí kýblem studené vody? (v podobě výsledků prvního testu) Ale taky jsme si probrali narkózu a to bylo už zajímavější.
Největší strach mám ale z mikry. Naštěstí jsem loni měl paní doktorku Vágnerovou. Ta to chtěla slova od slova a neodpustila nám ani rozdíl mezi oranžovým a načervenalým (které mi beztak přišlo třeba i zelené, ale to je teď vedlejší). Vypěstovala tak ve mě respekt z praktických cvičení, že z toho mám pomalu trauma. Když neumím sebemenší prkotinu, tak mám stres. Takže paní doktorce děkuju za motivaci k učení a žaludeční vředy. (ty nemám, jen se mi to hodilo do konceptu :-))
Dobrou noc

Třetí rozjezd

24. září 2012 v 19:47 nezařazené
Tak se mi už třetí ročník rozjel. Rozjezd to je rychlý, na nic se nečeká. Bude toho hodně. Stojím na úpatí osmitisícovky a vrcholek nejde ani vidět, jak prošpicuje mraky.
Kdo by se při startu semestru nudil, tak se zajděte podívat na web lekarske-fakulty.cz
Najdete tam plno ostatních mediků, na burze můžete pohledat nějaké ty učebnice a v blogu najdete některé moje články. Nicméně to, co je tam, je i tady, takže věrní čtenáři rozhodně o nic nepřijdou. Jestli teda nějací vůbec jsou.
Mějte se fajn a nepodceňte začátek.

Angličtina je fajn

10. září 2012 v 19:50 nezařazené
Angličtinu je dobré umět z mnoha důvodů.
Nemusíte se dívat na seriály a filmy s trapným českým dabingem. Pobavíte se u piva s kámošem z Walesu.
A protože je tento blog především o medicíně tak ano, velmi ji využijete i tady.
Jednak jsou zahraniční zdroje jako PubMed napěchované všemožnými články o všem možném. A taky zřejmě můžete studovat patologii v angličtině. A nemusíte být Ind nebo Taiwanec. Pro české studenty v Olomouci je zřejmě připravena patologie vyučovaná v angličtině! To je ten důvod, proč je letos málo místa v tomto "A" předmětu. Budou chtít, aby část z nás (blázni nebo machři) studovala v letním semestru tento předmět v anglickém jazyce. A tak nabídku cvičení v češtině nastavili pod úroveň poptávky.
Tak co? Troufnete si na to? ... bez znalosti základních termínů, s nezaručeným výsledkem?

Angličtinu je dobré umět i proto, protože si můžete přečíst tyto blogy psané v angličtině, které může jen doporučit (jsou 100% zábavnější a záživnější než ten můj):

http://mustbemental.blogspot.cz/ - zážitky anglického doktora ze startu kariéry

nebo

http://anondoc.blogspot.cz/ - směsice humorných (fest) i jiných příspěvků pro změnu od lékaře z Jů Es and Ej

MUDr. Jan Hnízdil - komplexní medicína

10. září 2012 v 10:59 dokumenty & videa
MUDr. Jan Hnízdil se zabývá psychosomatikou (ale ani zdaleka to není vše, čím se zabývá a je to ode mě dost nehezké, že to nevyjmenuju, ale nemám teď moc času). Ta se zabývá vlivem psychiky na organismus. Pan doktor prosazuje odhalování příčin nemocí namísto léčení jejich příznaků.
První video je záznam Hyde parku, kde se baví nejen o psychosomatice, ale snad hlavně o (ne)fungování moderního zdravotnického systému. Určitě doporučuju. Pan Hnízdil na mě velice zapůsobil.


Druhé video jsem, abych se přiznal, sám ještě neviděl a teprve se na to chystám. Je to tříhodinová rozprava mezi Jardou Duškem a panem Hnízdilem. (po shlédnutých dvou hodinách moc moc doporučuju)


Užijte si poslední týden volna. Za chvilinku nám to zase začne!

Úvaha třeťákova

2. září 2012 v 14:15 k zamyšlení
Když jsem nastupoval do prváku, tak se mi zdál druhák jako nedosažitelný cíl. A teď jsem na začátku ročníku třetího.
Říká se, že je u nás v Olomouci právě tento ročník nejtěžší. Sice se mi zdá, že se to říká o každém a když se to neříká, tak mi to tak alespoň přijde, ale věřím tomu.
A tak, jako na začátku každého semestru, si opět slibuju, že svůj čas využiju konstruktivně. Ďábly jako internet nebo seriály vyženu z mojí hlavy. Budu docházet na přednášky. Budu se pravidelně učit. Nic nebudu zbytečně odkládat. S nadšením vyměním pivo za zelený čaj a hospodu za plavecký bazén.
Ostatně v podobném duchu jsme přísahali na insignie naší fakulty všichni. Že si budeme vážit a plně využívat naší možnosti se vzdělávat a že už naše studium máme brát jako službu veřejnosti (naší, ne té německé nebo kam všude se to vlastně někteří chcou vecpat).
Studujeme medicínu a studujeme ji všichni z vlastní vůle. Studujme ji tedy s nadšením! Buďme hrdí na to, že budeme léčit lidi. Že se k nám budou obracet v nejnepříjemnějších životních situacích. Právě proto se musíme na své budoucí povolání svědomitě připravovat, abychom byli oporou strádajících. Nejde tady o peníze, lejstra (i když i tohle je podstatné závaží dnešní doby). Jde tady o celý náš národ. O instalatéry co nám spravujou trubky. O řezníky z Globusu, kteří nám připravujou nedělní bašty. O učitelky, které budou vychovávat a učit naše děti. My jim budeme přišívat ufiknuté prsty a léčit žaludeční vředy.
Pojďme všem příkladem svou vůlí a morálkou. Jsme na očích. Využijme toho! Začněme obrodu našeho zkomírajícího města, kraje, republiky. Dejme všem ostatním svým postojem vizi, že máme moc vytvořit si pro sebe lepší místo k životu. Vytrhněme sebe i ostatní z letargie. I jeden člověk má sílu strhnout davy.
A začněme od sebe, kolegové a kolegyně, medici a medičky, snad i lékaři a lékařky.
Nebuďme otrávení. Nebuďme nepříjemní, namyšlení. Nenechme se dobou utlouct do kouta.
Mějme ty největší ideály!
Buďme hrdí na to, co jsme. Čeští medici a budoucí lékaři. Snažme se!
Važme si naší příležitosti!