Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Říjen 2012

Jak moc toho je?

31. října 2012 v 11:38 zájemci o studium
Ahoj, mám trochu náladu vyděsit středoškolské duše toužící po studiu vědy lékařské.
Tak tedy:
Na tento týden bylo souhrnné opakování patologie. Nic strašného, něco pod 100 stránek v učebnici. Ale chtěli po nás jenom základní pojmy a poznávat preparáty pod mikroskopem (jako by jste se dívali na mravence a měli poznat, jestli to je Ferda nebo ne).
Tenhle týden prostě pohoda.
Na další týden je test z patologické fyziologie. Zánět 20 stránek, imunita 20 stránek a potom poruchy srázění krve a hamofilie a takové ty věci. To je zhruba na 100 stránek. Zánět, to jsou samé cytokiny: protizánětlivý IL-4, IL-8 a IL-10, serotonin, histamin, prostaglandiny, leukotrieny, adheziny, integriny ICAM-1. Prostě kupa zkratek, každá ta látka má svoje funkce, které se pletou dohromady jak asi zatím nic. Je to učení se na zpaměť a k tomu to ještě musíte pochopit (pro některé nepochopitelný problém). Krom knížky máme studovat z přednášek a z praktických cvičení.
Plus se bude probírat patofyziologie trávicího ústrojí, to znamená si zopakovat fyziologii, které je 40 stránek v atlasu, kde není všecko že. Kdo u zkoušení během hodiny nebude vědět, tak má za F s tím, že dvě efka se už prý nějak budou muset řešit.
No a pak bychom se měli už průběžně učit na mikrobiologii, protože všecky ty streptokoky, gonokoky. legionely, shigely a další pidi-stvořeníčka dají jednomu doopravdy zabrat. Ke každé se učíme výčet nemocí jako perikarditida, meningitida (ta je super, ta je snad u všeho), hnisavá nazofaryngitida a někdy ještě mnoho dalších. K tomu co produkuje (niacin, ...), co štěpí (monosacharidy - a jaké, ...) redukuje (nitráty), jak vypadá na pevné půdě (nazelenalé smradlavé kolonie, nažloutlé bezesmradé kolonie).... a tak dále a tak dále.
A taky bychom měli napsat esej do sociálního lékařství na téma eutanazie a tak podobně, což působí vedle velikánů jako mikrobiologie, patologie a patfyz až komicky. Ale nasere to.
Jsou na nás krutí, řeknete si. Jsou. Ale je to potřeba. My ťulpasové, nazpamětníčci, hromádky nervů a bůhví co ještě máme jednou být doktoři.
Nedá se to zvládnout, řeknete si. Ale dá :-)

A zase ty kartičky

19. října 2012 v 14:30 já a studium
Už zase jsem se vrátil k vyrábění mých slavných kartiček. Doplňuju si moji sbírku z fyziologie, abych si to potom mohl rychle a v heslech všechno zopakovat. Ona ta patologická fyziologie, světe div se, celá stojí na fyziologii normální. A tak jsem se včera učil fyziologii krve a její srážení, abych se v patfyz alespoň trochu chytal.
Co je teď pro mě asi nejdůležitější je, že se chystám učit už konečně tu mirkobiologii, která je zatím hrozbou největší, nicméně mě vůůbec nepálí. Respektive ji zastiňuje patfyz a patola, které se učím s daleko větší chutí.
A poslední věc, o kterou se s vámi chci podělit je, že jsem potkal na schodech do fakultní jídelny pana docenta Nečase. Nic zajímavého, jenom mě udivuje, že mě ještě dokáže vytočit, když někoho pozdravím a dívám se mu u toho do očí a on si jen tak projde jako bych byl rozjetá žába na cestě. Šel z oběda, tak mu asi ten den moc nechutnalo.

moc

11. října 2012 v 1:08 já a studium
Jestli jste v prváku nebo druháku a myslíte si, že toho máte hodně...
tak si představte své Já ze třeťáku, jak vás kope do zadnice aby ste se víc učili.

Medici a mentální průjmy různé etiologie

10. října 2012 v 18:37 já a studium
Tak tenhle týden jsme byli v nemocnici v rámci interní propedeutiky poprvé jako medici/doktoři v bílých pláštích a stetoskopem kolem krku. Ne že bychom ho potřebovali.
Šatnu máme dole v suterénu a smrdí to tam jak by tam někde za skříňkama plesnivěly mokré ručníky. A skříňky jsou takové ty kovové, ošolíchané a je na nich plno oduševnělých nápisů a čmáranců. "Příště si vyber prázdnou skříňku - zamkl si mi věci, DEBILE!" A pod tím byla nakreslená p**a. Tak nevim, kdo je na tom hůř. Jestli ten s lehkou mentální retardací nebo ten co si plete debila s "vulvou".
Tak mě napadá, že nám předělali ve staré budově záchody. Tím se navždy ztratila prostřední kabinka na pánském záchodě, kde si člověk ulevil fyzicky i duševně, když tak četl nápisy mezi kachličkama.
"Sraním ke svobodě!" --> "No ty si p**a..." --> "A ty ruský tank!" No i medici mají celkem často mentální průjem :-)
A taky máme za sebou první test! Psali jsme ho v sociálním lékařství. Byly tam otázky na formu a obsah eseje typu: Jaké odsazení od levého kraje má první řádek? Děláme mezi odstavci mezeru? Pak jsme měli vybrat, které citace byly napsané správně a které špatně nebo že se esej skládá z úvodu, jádra a závěru.
Ne že bych se učil.
ALE
Myslím, že máme důležitější věci na práci.
Třeba si psát vzkazy na nových záchodech.

P.S.: Alespoň je ale s paní doktorkou Juríčkovou sranda, no ne??