Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Duben 2014

Já? Lékař? Prosím?!

28. dubna 2014 v 0:59 k zamyšlení
S tempem, jakým uběhla moje první léta na fakultě, budu co nevidět po promoci. A jakkoli velký mám strach z jakkoli nedůležité zkoušky, strachu z toho, co přijde až budu mít titul, se nic nevyrovná.
Z anatomie vím krom "sulcus tendinis musculi flexori hallucis longi" prd. Z chemie vím, že je k ničemu a z biochemie, která k něčemu je, vím, že nic nevím. Z fyziologie jsem si zapamatoval, že je důležitá pro patfyz a z patfyz vím, že se mi učila lépe než patologie.
Z klinik vím, že jsem tam byl.
Jsem nerozhodný a líný, ale přitom jsem pedantský puntičkář a snadno se vzdávám, protože nemám výdrž a nervy.
Z nadšeného prváka, hltajícího každou informaci s představou, že je všecko, co nás učí strašně důležité, jsem se stal otráveným rádobymedikem přežraným deziluze.
Neustále mám pocit, že mi něco uniká. Jen nevím, co to je a na internetu to napsané není.
Vím, že bych nechtěl studovat jinou školu, dělat v budoucnu jinou práci. Jenom to nějak v sobě necítím.
Připadám si nehotově, jako polotovar.

Uvažuju jak tuhle pesimistickou zpověď zakončím. Asi nijak.

Pro středoškoláky

10. dubna 2014 v 19:52 zájemci o studium
Dlouho jsem na vás, nemalou skupinku čtenářů, zapomínal. A přitom jsem tenhle blog začal psát právě pro vás. Pokusím se shrnout všechny ne/pochopitelné dotazy a obavy a odpovědět na ně.

Kolik stránek se budu muset denně naučit?
Tahle otázka mě pravidelně nasrává :-) Takže naposled. Je úplně jedno kolik stránek se máte naučit, důležité je co se máte naučit. Dvě stránky vypracovaných otázek do farmakologie se budete učit tak dlouho jak třeba deset stránek do psychologie. Přes jeden víkend se budete muset naučit tři sta stran na test z patofyziologie, který budete psát v pondělí a na ten samý týden na úterý se budete ještě učit na zkoušení z patologie. A některé týdny se neučíte vůbec.

Myslíš, že mám šanci se dostat s těma a těma známkama?
Je úplně jedno jaké máte známky pokud nechcete být přijati bez příjimaček (A dostanu se sprůměrem X,Y? ... To je taky každý rok jiné, zřejmě.). Důležité je, jak se naučíte na příjimačky (A jak moc těžké byly ty příjimačky, z čeho ses učil? Já šel bez příjimaček, takže se neptejte, vím kulové.) Je úplně jedno jak jste se učili na střední. Medicína je šok pro každého, vždycky. A ti co se tváří nejsebevědoměji jsou největší poserové, to si pamatujte.

Moc mi nejde fyzika/ chemie, je to problém?
Středoškolská chemie vám může hodně usnadnit život v prvním semestru, jelikož se u nás na chemii dost vyhazuje. Protože ji zákonitě nebudete potřebovat. Snažte se ale pochopit hlavně principy, nemusíte si všecko pamatovat, protože se to tady budete stejnak asi učit z jiného úhlu. Pochopte ji. Na fyziku se vykašlete. Nikdy jsem z fyziky nic nepotřeboval a to málo co po nás chtěli jsem na gymplu ani neslyšel mám ten dojem. Tyhle předměty se vám budou hodit hlavně na příjimačky, které jsem nedělal.

Jak moc a co se mám učit z biologie?
Učte se hlavně buňku, genetiku, člověka. A zase platí to, že se biologii učíte jen na příjimačky. Nedělejte na tom gymplu/ zdrávce víc než musíte. Nemá to totiž žádný význam. Proč? Protože když se máte naučit z člověka na gymplu obrazně řečeno stránku, vy se naučíte třikrát víc, tak vám to je stejně na prd. Protože na medicíně se těch stránek budete učit tisíc.

Mám si dát volitelnou latinu?
Tady jsem byl vždycky striktně proti. Ale jak jsem starší a moudřejší (HA!), změnil jsem poněkud názor. Užitečné je umět skloňovat přídavná jména, protože vám to usnadní učení se anatomie.

To chceš jako říct, že se na střední nemůžu na medicínu připravit?
S minimem výjimek, přesně.
Připravit se můžete leda na příjimačky, ale ne na to, co se na vás sesype v prvním roce studia, krom výše zmíněné chemie.

Medicína nebo zuby?
Aneb bylo první vejce nebo slepice? Běžte tam, kde si myslíte, že vás to bude bavit! A jestli vám jde o to, který obor je lehčí, tak schoulit se do klubíčka pod stůl. A taky trošku ty zuby no.

Na tu nebo tamtu fakultu?
Zklamu vás, ale je to opět jedno. Je jedno, kdo vás učí a co vám na hodině říká. Protože na hodině proberete kostru, ani ne základ a zbývající tři tuny se musíte naučit doma na prdeli. A to, jaká fakulta má jaké jméno, je taky s prominutím na hovno. Pokud chcete být dobří, tak se učíte. Pokud jste lempli a serete na to, tak vás nezachrání ani Harvard.

A na závěr otázka, kterou nikdo neříká nahlas, ale všichni o ní uvažují: Zvládnu to, mám na to? Co když mě vyhodí?
To vám neřekne nikdo a nezjistíte to ať budete uvažovat jakkoli dlouho. Prostě do toho prašťte. Nikde na internetu odpověď na tuhle otázku nenajdete!

HLAVU VZHŮRU
Kdybyste se chtěli ještě zeptat na další blbosti, tak to udělejte hned nebo už mlčte nafurt.

edit (protože se tady brečelo, že jsem zlý): Nebuďte jak počůránci a klidně se ptejte. Kdybyste mě už někdy předtím četli tak víte, že štěkám ale nekoušu. Naopak mám problémy sám se sebou a brečím spolubydlovi do podpaží :-)