Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Duben 2015

Kratší studium? Odvody?

15. dubna 2015 v 18:56 nezařazené
Když je dneska tak krásně, tak si na odlehčenou dáme nějaký ten politický článek.

Možná se nám zkrátí studium medicíny z šesti na pět let. Pokud budou naši páni poslanci dost odvážní na to, aby si pohráli s implementováním evropské směrnice tak, jak to umožňuje, bylo by to možné. Počet výukových hodin by musel zůstat stejný jako je dnes, tj. 5500, ale minimální doba studia by se mohla teoreticky zkrátit právě na těch pět. Tak nevím, mně na dostudování nestačí ani těch šest :-D Plzeňští by to možná uvítali (rýp a mrk). Že by po kocourkovském postgraduálním vzdělávání chtěli mrzačit i to pregraduální?

V souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací se mluví o odvodech. Od roku 2017 půjde k odvodu každý, kdo ten rok dovrší 18 let věku. Že se nás to netýká?
"V případě ohrožení by první šli muži a profese, které potřebujeme k podpůrným jednotkám, např. lékaři a jiní zdravotničtí pracovníci."
Odvedeny by nebyly jen profese, které jsou důležité pro chod státu. Jako jsou ústavní soudci, poslanci, hejtmani, hasiči a policisté. Takže si zapamatujte, že jako budoucí lékaři nejste důležití pro chod státu. :-P

Co si o tom myslíte vy? Pět nebo šest let? A šli byste případně do vojenského?
Za mě je to šest let a ano, šel.

Klasické situace

9. dubna 2015 v 0:08 já a studium
Ten pocit když...
...v testu byla správná odpověď něco, co jste nikdy neslyšeli. A když se podíváte do doporučené literatury, tak to nebylo ani tam.
...vám na zkoušce řeknou, že to, co říkáte, je totální kravina. A když se potom doma podíváte do učebnice, je to tam.
...se uděje ta samá situace a ještě k tomu vás zkouší ten, co tu učebnici napsal.
...vás to donutí nevěřit ničemu a nikomu.
...to máte na háku.

Zkoušky ve čtvrťáku

6. dubna 2015 v 21:52 já a studium
Tak zkoušky se optimálně skládají hned po zkončení blokové výuky daného předmětu. To znamená už během semestru. Což je na jednu stranu moc fajn, protože můžete mít celé zkouškové vyhrazené pro excesivní pití. A někdo pro jiné domněle užitečné aktivity. U mě to už je klasicky tak, že se mi to všecko posouvá a během bloku se učím na předmět co jsem měl mít před měsícem, dvěma. No a nedávno jsem měl zkoušku z předmětu, který jsem měl mít za sebou už na začátku listopadu. Klasika.
Nechce se mi, víte jak to je.
Nebudu psát o každé zkoušce článek zvlášť, jak jsem to měl ve zvyku. Místo toho tady zevrubně popíšu to nejdůležitější o těch nejtěžších zkouškách. Opět ale platí, že tady žádné faktické informace moc nenajdete. To si přečtěte Jirku Lapku a jeho politicky korektní články. Jiřímu zdar! :-D

Nejtěžší jsou neurologie, farmakologie a dermatologie. Ne nutně v tomto pořadí.
V neurologii vás nemile překvapí, že skripta obsahují všechna jména, která kdy ve Francii či Německu popř. jinde existovala. Je to obsáhlé a napsané user-unfriendly a jsou tam chyby, které sice bdělý čtenář odhalí, ale problém je, že jakmile ta skripta otevřete poznáte, jak málo fungují hyptonika z lékárny a že by si měly babičky před spaním pročítat gnostické poruchy. Ale to může být jen můj pocit, že. Největší zrádností bloku neurologie je, že si říkáte "Mám šest týdnů, teď vypnu, pohodka." Abyste pak nestíhali a nadávali na všechny ty chytré pány, kteří popsali každé mrknutí oka nebo ucuknutí. Takže největší rada zní nepodcenit to ze začátku. Raději si to v klidu oťukat ze startu ať si uděláte obrázek kolik času tomu budete muset věnovat a kolikrát do týdne si můžete vylít hlavu. Nebo něco jiného. Co já vím. No a další věc je, že i když to budete umět, tak na zkoušce můžete hodně rychle a neslavně vyhořet na faktoru K. Někdo si prostě vždycky vytáhne černého Petra a jde ven.

Farmakologie je taky pěkná výzva. I když při učení si alespoň uvědomujete, že ji potřebovat zkrátka a dobře budete. Minimálně některé její části a těžko si prostě zavoláte konzilium jako v případě neury že. Nemluvě o tom, že ty léky budete už muset na klinikách znát. Alespoň rámcově. Na zkoušce vás nikdo nevyhodí, pokud neřeknete úplné nic a nebo budete už od pohledu vypadat jako tragédi. Podle mého se jednalo o férové zkoušení a pan docent Urbánek, jakkoli na přednáškách a cvikách pouští hrůzu, je milý a když vás vyhazuje, tak s klidem. Žádný tyátr. Je toho hodně, blbě se to pamatuje a to co si budete pamatovat se vám bude motat dokupy. Takže asi to bude znít ohraně, ale i tady platí kdo dřív začne, dřív a líp dopadne.

Dermatologie je fuška. Žlutá barva a příjemná velikost skript sice může svádět k pocitu, že to bude oukéj, ale chyba lávky. Jen pročíst si to je nad síly běžného smrtelníka a naučit se to jde snad jen z poloviny a těm nejlepším šprtičům (všechna čest, to nemyslím zle). Větší odpor jsem ještě nikdy k ničemu neměl. Snad krom umývání nádobí na koleji. Tady samozřejmě taky platí, že je nejlepší začít zavčasu. Ale reálnější je apel na to, abyste se do toho vůbec pustili. Protože donutit se učit dermu, to chce koule a žaludek. Ale třeba vás to bude bavit. I když je pomocí evidence based dokázáno, že nebude.
Asi tak. O dalších předmětech se mi psát nechce a i tenhle článek jsem napsal na jeden zátah a odmítám si to po sobě kontrolovat, takže se omlouvám za případné chyby. I když... ne, je mi to jedno. Thug life blogger for life! :-D