Svoje dotazy pište do komentářů pod články, rád vám odpovím

Prosinec 2016

Třetí státnice za mnou

14. prosince 2016 v 11:47 já a studium
Tak jsem si řekl, že tu o tom něco vyplivnu, když se ještě sem tam najde někdo, kdo si ty vzdechy čte.
Kdyby mi někdo v prváku pověděl, že budu státnicovat s áčkama, tak bych týden slavil. Teď se mi jen ulevilo, že je za mnou další nutné zlo. A už jenom dvě zkoušky mě dělí od toho, abych se konečně mohl začít učit medicínu, kterou chci dělat.
Za prvé státnice je jenom zkouška. Odlišuje se pouze tím, že se zkoušejícím podstrojuje a snad i proto jich tam sedí tolik.
Za druhé necelé dva měsíce strávené po stážích v oboru, kterému se chci věnovat, mi daly víc, než šest let školy. Proto mluvím o nutném zlu a né o vznešeném aktu státnic.
Ale může to být jen můj dojem, páč jsem nevzorný, řekl bych až špatný student a výuka, kdy jsme vypuštěni hala bala v hejnu na ambulance a oddělení mě nechytla a nic mi nedává.
No, dvě hlavní sdělení jsou tato:
Nepokakejte se z formálnosti a uměle nafouknuté bubliny "důležitých" zkoušek/ státnic.
Co nejdříve zjistěte, co vás baví, a tomu se maximálně věnujte. Jen tak získáte představu, co opravdu chcete a co to obnáší. A získáte důležitý nadhled v tom smyslu, co ze školy opravdu využijete. Nemá cenu plýtvat časem a energií plošně na všechno. Efektivnější je zaměřit se na užší, vám blízké, spektrum medicíny.

A pak můžete využívat veškterých možností, kterých vám naše fakulta poskytuje k vašemu rozvoji - těch je hodně a jsou parádní. Počínaje knihovnou s odbornými časopisy (bože, takový zdroj informací a nikdo tam nechodí!), přístupem k UpToDate přes svočky až po stáže. A až si uvědomíte, co je pro praxi důležité, tak odpadne úzkostlivá snaha naučit se nějaká fakta a snad nastoupí snaha to pochopit a naučit se medicínsky přemýšlet. Pak vám budou u státnic stačit základy základů a nějak to dáte se zkoušejícíma dokupy. Oni tam jsou pro vás, povedou vás za ručičku. Kdyby vás chtěli vyhodit, tak si vždycky něco najdou - jsou to špičky medicíny. Kdyby nás chtěli vyhazovat, tak nemáme nikdo šanci.
Jediné co musíte udělat je dát šanci jim, aby vám to mohli dát.

P.S.: Přečetl jsem si to po sobě jen jednou, tak se omlouvám za chyby.